Jesteś tu
Strona domowa > Aktualności > Wiosenna wyprawka dla noworodka – jak ją skompletować?

Wiosenna wyprawka dla noworodka – jak ją skompletować?

Narodziny dziecka to nie lada przeżycie, do którego należy się odpowiednio przygotować. I nie chodzi tylko i wyłącznie o kwestie emocjonalne, choć i te są bardzo istotne. Każda przyszła mama już na kilka tygodni przed porodem powinna pomyśleć o skompletowaniu wyprawki dla niemowlaka, dzięki której będzie mogła spać spokojnie.

Jeśli termin naszego rozwiązania przypada na wiosnę to mamy nieco bardziej utrudnione zadanie niż ciężarne, które planowo mają urodzić w miesiącach letnich. Wiosenna pogoda potrafi być bowiem bardzo zmienna i nieprzewidywalna, dlatego wyprawka dla dzieci urodzonych w kwietniu, marcu czy maju powinna być odpowiednio skompletowana. Zatem o czym warto pamiętać przy zakupach dla malucha?

Wyprawka dla noworodka – kiedy zacząć zakupy?

Na wstępie warto powiedzieć, że nie ma jednej właściwej pory na rozpoczęcie zakupowego szaleństwa w sklepach dziecięcych. Jednak jedno można stwierdzić z pełnym przekonaniem – nie warto czekać z tym do ostatniej chwili. Każda kobieta, która ma już za sobą doświadczenia z wcześniejszych ciąż doskonale wie, jak wygląda codzienne funkcjonowanie kobiety w trzecim trymestrze. Coraz większy brzuch, opuchlizna nóg i tendencja do szybkiego męczenia się wcale nie pomagają w sprawnym kompletowaniu wyprawki dla noworodka, nie wspominając już o segregowaniu ubranek, ich praniu, prasowaniu czy układaniu.

Zatem kiedy warto zacząć kupować rzeczy dla malucha? Dla wielu rodziców momentem umownym staje się wizyta u ginekologa i USG, podczas którego lekarz jest w stanie określić płeć dziecka. Najczęściej dzieje się to już w 20. tygodniu ciąży, czyli podczas badania połówkowego. Wiedząc, czy oczekujemy na narodziny chłopca czy dziewczynki, zdecydowanie łatwiej zadbać o odpowiednie ubranka i inne akcesoria, które okazują się niezbędne już od 1. dnia życia maluszka.

Dlatego też zima to idealny moment na to, aby poczynić pierwsze starania w kwestii zakupienia pełnowymiarowej wyprawki dla noworodka na wiosnę. W ten sposób dajemy sobie czas, aby spokojnie i bez pośpiechu dokupować kolejne niezbędne rzeczy, dzięki którym nasze maleństwo będzie prawidłowo się rozwijać.

wyprawka dla noworodka

Wiosenna wyprawka dla noworodka – o czym pamiętać?

Mogłoby się wydawać, że wiosna to wymarzona pora na urodzenie dziecka. Słoneczna, przyjemna pogoda powinna sprzyja pierwszym spacerom i przebywaniu z maleństwem na świeżym powietrzu. Oczekując na narodziny malucha w marcu, kwietniu czy maju nie można mieć pewności, że aura nie spłata nam figla. Zamiast narodzin w otoczeniu pięknej wiosny, malec przyjdzie na świat w jeszcze nieco zimowym klimacie, na co nie mamy żadnego wpływu. Dlatego warto być przygotowanym na każdą sytuację i zadbać o odpowiednią zawartość naszej wyprawki.

Co się przyda każdej mamie i każdemu tacie? Przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego trzeba zaopatrzyć się w zestaw ubranek, które zapewnią dziecku optymalny komfort cieplny niezależnie od panującej na zewnątrz aury. Na wyposażeniu zarówno torby szpitalnej, jak i dziecięcej szafy, warto mieć kilka podstawowych rodzajów ubranek, z których będzie można sprawnie stworzyć komplety na cieplejsze i chłodniejsze dni.

Jak ubierać noworodka wiosną?

Niezwykle przydatna okazuje się tutaj zasada ubierania „na cebulkę”, którą stosowały już nasze babcie i mamy. Trzeba przyznać, że zdecydowanie łatwiej dopasować grubość odzieży ochronnej do pogody, gdy w każdej chwili można zrezygnować z jednej warstwy lub założyć dodatkową. Warto pamiętać, że niemowlę powinno mieć na sobie jedną warstwę więcej niż my, gdyż termoregulacja ciała u nowonarodzonego dziecka nie jest jeszcze w pełni ustabilizowana. Warto więc zawsze mieć pod ręką cieplejszy kocyk lub narzutkę, która dodatkowo ochroni naszego maluszka przed nadmiernym wychłodzeniem.

wyprawka dla noworodka

Wózek dla noworodka na wiosnę

Przygotowując wyprawkę dla dziecka warto na dłużej zatrzymać się przy tak istotnej kwestii, jaką jest wybór odpowiedniego wózka dla niemowlaka na wiosnę. Powinien być to wygodny wózek głęboki wyposażony w dość wysokie ściany, które ochronią bobasa nie tylko przed wypadnięciem z gondoli, ale przede wszystkim pozwolą wytłumić wszelkie hałasy. Co ważne, idealny wózek dla noworodka na wiosnę powinien być wodoodporny i posiadać stabilne koła, które pozwolą bez przeszkód jeździć z dzieckiem po mieście, parku czy lesie. Dodatkowym atutem będzie również obecność mechanizmów amortyzujących, które zapewnią dziecku najwyższy komfort podczas spacerów, zarówno tych krótszych, jak i dłuższych.

Wiosenna wyprawka – co dokupić do wózka?

Nie bez znaczenia okazują się również dodatkowe elementy wózka dziecięcego, które w czasie wiosennych spacerów są wprost niezastąpione. Mowa tutaj chociażby o moskitierze, która ochroni naszego malucha przed uporczywi atakami owadami, których w parkach czy lasach nie brakuje. Siateczka ochronna na wózek powinna być wykonana z wytrzymałego, ale i równocześnie cienkiego materiału, który nie wywoła dyskomfortu u niemowlaka.

Przy okazji zakupu moskitiery, warto sięgnąć też po specjalną folię przeciwdeszczową na wózek. W tym wypadku liczy się nie tylko wodoodporność, ale również poziom przepuszczalności powietrza, która powinna plasować się na optymalnym poziomie. Co jeszcze się warto kupić? Nie zaszkodzi też parasolka przeciwsłoneczna do wózka dziecięcego. Ten gadżet jest przydatny nie tylko wiosną, ale również jesienią i zimą. Pozwala bowiem zatrzymać szkodliwe promienie słoneczne, które latem czy zimą potrafią operować naprawdę mocno.

CZYTAJ TAKŻE:   Urlop ojcowski 2022 - co należy o nim wiedzieć?

Wyprawka na wiosenny spacer – co zabrać ze sobą?

Sama „wypasiona fura” nie wystarczy, aby zapewnić maluszkowi maksymalny komfort i wygodę podczas przechadzek w pierwszych tygodniach życia dziecka. Równie ważne, jeśli nie ważniejsze okazuje się dobranie odpowiednich akcesoriów do wózka, dzięki którym niemowlę będzie czerpać maksimum korzyści z przebywania na świeżym powietrzu.

Rożek niemowlęcy – „must have” każdego rodzica

Jak zatem powinno prezentować się wyposażenie wózka na pierwsze wiosenne spacery z noworodkiem? W koszu zakupowym nie może zabraknąć klasycznego rożka niemowlęcego, który w swojej strukturze do złudzenia przypomina lekką kołderkę. Charakterystyczne miękkie wypełnienie zapewnia dziecku nie tylko prawidłową temperaturę, ale też wygodną pozycję w wózku. Wybierając rożek dla noworodka warto zwrócić uwagę na wszelkie atesty i certyfikaty jakości, które często są gwarancją bezpieczeństwa. Warto również, aby materiały użyte do wykonania rożka posiadały właściwości antyalergiczne.

wyprawka dla noworodka

Kocyk dziecięcy – element obowiązkowy

Co oprócz rożka? Wyposażenie wózka na wiosenny spacer będzie niekompletne oczywiście bez kocyka. W swoim domu warto mieć przynajmniej kilka różnych modeli okryć o różnej grubości i rozmiarach. W kwietniu i maju z pewnością przyda się kocyk wykonany z oddychających i delikatnych tkanin. Czysta bawełna czy mieszanka bambusa z bawełną na kocyk dziecięcy sprawdzą się świetnie, zwłaszcza w nieco cieplejsze dni. Na wszelki wypadek warto wozić ze sobą trochę grubszy kocyk, który uratuje nas w obliczu nagłego załamania pogody.

Wiosenna wyprawka – zestaw ubranek dla noworodka

Wielu rodziców oczekujących na narodziny swojego pierwszego potomka stoi przed nie lada wyzwaniem jakim jest wybór dziecięcych ubranek. Na pierwszym miejscu powinna stać ich funkcjonalność, a dopiero później estetyka czy kolorystyka. Kupując ubranko dla niemowlęcia trzeba mieć na uwadze zmienność wiosennej pogody, a także możliwość zestawiania ze sobą poszczególnych elementów dziecięcej garderoby. Zatem co kupić dla malucha, który ma przyjść na świat wiosną?

wyprawka dla noworodka

Ubranka dla niemowląt – pełna lista

Przejdźmy do konkretów. Poniżej prezentujemy zestaw ubranek dziecięcych, które powinny znaleźć się na liście każdej matki przygotowującej się do porodu w kwietniu, maju, a także w czerwcu.

  1. Body – bez niego ani rusz. Bardzo wygodne z perspektywy rodzica, który nie musi przebierać bobasa przy każdorazowej zmianie pieluszki. Wszystko dzięki zapięciu w kroku, które nie tylko ułatwia nam życie, ale zapobiega zwijaniu się materiału, co może powodować dyskomfort u malucha. Warto zainwestować w 4-5 body z krótkim rękawem oraz taką samą liczbę body z długim rękawem.

  2. Śpioszki i półśpioszki – kolejne „must have”. Pierwsze to jednoczęściowe wdzianko posiada szerokie ramiączka na guziki lub zatrzaski oraz długie nogawki z zabudowanymi stópkami. Bardzo popularne ubranko dla niemowląt, które zakładamy bezpośrednio na pieluszkę lub na body. Półśpioszki to długie spodenki z gumką w pasie, do których również nie trzeba zakładać skarpetek. Ile śpioszków i półśpioszków kupić? Dzieci rosną jak na drożdżach, dlatego na początek wystarczy 6 sztuk.

  3. Pajacyki – podobnie jak śpioszki, pajacyki to jednoczęściowe ubranko, które również ubieramy na body. Jednak w odróżnieniu od śpioszków, pajace zapinane są wzdłuż tułowia, mają długie rękawki i nie osłaniają stóp. Warto zaopatrzyć się w pajacyki o różnej grubości, co ułatwi dobór kompletu względem temperatur panujących na zewnątrz. Ile pajacyków na początek? 6-7 w zupełności wystarczy.

  4. Rampersy – nieco mniej popularne od śpioszków czy pajacyków, jednak wciąż bardzo przydatne przy kompletowaniu wyprawki. Rampersy to rodzaj wdzianka z krótkimi rękawami i nogawkami, przez co najlepiej sprawdza się w czasie cieplejszej pogody. Może być zapinane jak pajacyki, na całej długości korpusu, lub na ramiączkach, tak jak body. W sklepach można spotkać się również z rampersami zapinanymi na pleckach, jednak nie jest to najlepsze rozwiązanie.

  5. Skarpetki i rajstopki– obowiązkowe elementy stroju bobasa, zarówno wyjściowego, jak i domowego. W ramach wyprawki warto kupić 3-4 pary cienkich skarpetek, które sprawdzą się w domowym zaciszu. Z kolei na spacery przydadzą się grubsze modele wykonane z oddychających materiałów. Tutaj też wystarczą 3-4 pary. Jeśli chodzi o rajstopki – stanowią praktyczną alternatywę dla półśpiochów i są równie wygodne.

  6. Rękawiczki – popularne „łapki niedrapki” powinny znaleźć się już w naszej torbie do szpitala. Chronią bowiem buzię dziecka przed zadrapaniami, o co nietrudno przy długich i ostrych paznokciach, z którymi rodzi się wiele dzieci. Grubsze rękawiczki także powinny znaleźć się na naszej liście – są nieocenione podczas spacerów w chłodniejsze dni.

  7. Czapeczki – z myślą o potrzebach niemowlaka, warto kupić kilka cienkich i kilka grubszych czapek, które znajdują swoje zastosowanie w zależności od aury. Cienką czapeczkę można założyć dziecku nie tylko przed wyjściem na świeże powietrze, ale również w domu. Warto jednak zachować zdrowy rozsądek. Nakrycie głowy nie jest bowiem niezbędne podczas gdy dziecko śpi czy leży w łóżeczku.

  8. Sweterki – najlepiej bawełniane, z suwakiem i bez kaptura. Ten ostatni może uwierać maluszka w pozycji leżącej, natomiast brak wygodnego zapięcia na zatrzaski czy guziki bardzo często utrudnia swobodne zakładanie wdzianka. Warto kupić kilka (4-5 sztuk) sweterków dla noworodka o różnej grubości, podobnie jak zaleca się w przypadku innych ubranek dla maluszków. Kolekcję sweterków można uzupełnić o wygodne bluzy, również bez kaptura.

  9. Kombinezon – ostatnia pozycja na naszej liście, która sprawdza się szczególnie wiosną, biorąc pod uwagę jej nieobliczalną naturę. Cienkie ubranko dresowe, pluszowe czy też polarowe to świetne rozwiązanie dla każdego bobasa. Warto postawić na kombinezon z poręcznym zamkiem błyskawicznym.

Dodaj komentarz

Top