Jesteś tu
Strona domowa > Dziecko > Konto dla dziecka – jaki koszt, na co patrzeć przy wyborze?

Konto dla dziecka – jaki koszt, na co patrzeć przy wyborze?

konto bankowe dla dziecka

Dla jednych fanaberia i niepotrzebna ekstrawagancja, dla innych bardzo pomocne narzędzie do gromadzenia oszczędności dla dziecka, albo też nauki gospodarowania pieniędzmi. Konto bankowe dla dziecka, bo o nim mowa, staje się coraz bardziej popularne i nic dziwnego. Pozostaje jednak pytanie – na jaki rachunek warto się zdecydować i jakie czynniki brać pod uwagę, aby mieć pewność, że podjęliśmy właściwą decyzję? Podpowiadamy.

Konto bankowe dla dziecka – czym jest i kto może je zakładać?

Konto bankowe dla dziecka to nic innego, jak odmiana tradycyjnego konta dedykowanego osobom dorosłym z tą różnicą, że jest ono przeznaczone dla użytkowników, którzy nie ukończyli jeszcze 18. roku życia. Może więc się wydawać, że funkcjonują na tych samych zasadach, jednak nie do końca jest to zgodne z prawdą. Na czym więc polega ta różnica?

Podstawową jest to, że w świetle polskiego prawa osoba, która nie ukończyła jeszcze 13. roku życia ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych. W praktyce oznacza to, że zawiera ona umowę rachunku tylko i wyłącznie za zgodą rodzica lub opiekuna prawnego. Ten może kontrolować saldo, stan posiadanych środków etc. Nastolatek może z powiedzeniem natomiast dysponować samodzielnie znajdującymi się na koncie pieniędzmi, albo też posiadać kartę debetową, wykonywać przelewy czy też korzystać z bankomatu. Ma też dostęp do internetowego rachunku. Nie oznacza to jednak, że jako rodzice nie możemy tego procesu kontrolować. Z powodzeniem możemy ustanowić limit na koncie, a to czy zostanie on zmieniony zależy tylko i wyłącznie od naszej zgody.

Konto bankowe dla dziecka – od jakiego wieku można je zakładać?

Jeśli chcemy założyć konto dla dziecka, które nie skończyło jeszcze 13. roku życia nie będziemy mieli dużo możliwości do wyboru. Trzeba mieć świadomość tego, że tylko nieliczne banki posiadają tego typu ofertę. Zdecydowana większość zapewnia produkty dla starszych użytkowników. Powód? Dziecko po skończeniu 13. lat przestaje być osobą małoletnią.

Pozostaje jeszcze pytanie – zakładamy konto osobiste czy oszczędnościowe? Można zdecydować się na jedną z opcji, jednak to na którą się zdecydujemy pozostaje już w kwestii naszej indywidualnej motywacji.

Konto dla dziecka – dlaczego warto je zakładać?

Coraz więcej rodziców decyduje się także na złożenie konta bankowego dla dziecka. Ich motywacje są różne – gromadzenie środków, nauka samodzielnego zarządzania finansami, ale także ,,podzielenie” domowego budżetu. Konto, to bardzo dobre miejsce, w którym mogą znaleźć się środki na tzw. kieszonkowe czy też inne bieżące wydatki. Dzięki niemu można lepiej gospodarować finansami, jakie przeznaczamy na poszczególnych członków rodziny. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że edukacja finansowa staje się coraz głośniejszym tematem, jak również to, że możemy w pełni kontrolować wydatki dziecka.

CZYTAJ TAKŻE:   4 najczęstsze błędy żywieniowe w dziecięcym jadłospisie

Jak założyć konto w banku dla najmłodszych?

Konto dla naszego dziecka może być z powodzeniem subkontem naszego rachunku. Wiele banków umożliwia jego założenie nawet z poziomu aplikacji mobilnej i trwa to zaledwie kilka minut. Możemy także założyć osobne wysyłając wniosek online czy też składając go w oddziale banku. Koniecznie musimy posiadać dowód osobisty w takim wypadku, a w obu pesel dziecka, skrócony akt urodzenia, jak również w przypadku konta dla dzieci powyżej 13. roku życia legitymację szkolną lub paszport. Tu wiele jednak zależy od wymagań w poszczególnych bankach.

Czy założenie konta dla dziecka jest bezpieczne?

Takie pytanie powinien zadać sobie każdy rodzić, zanim zdecyduje się na skorzystanie z tego typu możliwości. Bezpieczeństwo powinno odgrywać kluczową rolę, a zwłaszcza w przypadku najmłodszych. Nie bez znaczenia pozostaje w tym nasza ingerencja, czyli pełna kontrola wydatków i sposobu korzystania z rachunku przez nasze dziecko. Pamiętajmy jednak o tym, że nowoczesne, najlepsze konto dla dziecka, to pełne bezpieczeństwo ze strony banku. Większość dobrych zapewnia m.in. możliwość uniemożliwienia dostępu do niego niepowołanym osobom. Wiele ofert obejmuje także to, że możemy na bieżąco monitorować działania dzieci i jeśli któraś z transakcji nas zaniepokoi, to po prostu ją zablokować uniemożliwiając jej realizację. Nie bez znaczenia pozostaje w tym jednak edukacja dzieci. Jako rodzice musimy zadbać o to, aby byli świadomi czyhających niebezpieczeństw. Uczmy je, żeby pod żadnym pozorem nie przekazywali wrażliwych danych nawet zaufanym osobom, a już na pewno nie zapisywali ich w miejscach w których mogłoby dojść do ich przechwycenia.

Wybór konta i koszty, jakie musimy ponieść

Wybór konta nie należy do najłatwiejszych, ale jeśli weźmiemy pod uwagę kilka czynników, to nie powinniśmy mieć z tym większych problemów. Sprawdźmy pod uwagę opłaty, jakie będziemy musieli ponieść (lub też nie) w trakcie jego użytkowania. W grę wchodzi m.in. koszt prowadzenia rachunku, jak również opłaty za korzystanie z karty płatniczej czy też ponoszone za wykonanie przelewu lub wypłaty środków z bankomatu (czy jest naliczana prowizja etc.). Jeśli chodzi o samo otworzenie konta, to coraz częściej jest to czynność bezpłatna, ale nie jest to regułą.

Dodaj komentarz

Top