Jesteś tu
Strona domowa > Rodzice > Rodzicielstwo bliskości – na czym polega?

Rodzicielstwo bliskości – na czym polega?

czym jest rodzicielstwo bliskosci

Pojęcie związane z rodzicielstwem bliskości związane jest z budowaniem poczucia bezpieczeństwa i silnej więzi pomiędzy dzieckiem a rodzicami. Często myli się to z bezstresowym wychowaniem, czy wychowaniem bez zasad. Jak są jednak sposoby na wychowanie pociechy w duchu rodzicielstwa bliskości?

Co to jest rodzicielstwo bliskości?

Rodzicielstwo bliskości nie jest definicją bezstresowego wychowania. Od kilku lat pojawiają się różne mity i sprzeczności związane z tym pojęciem. To propozycja dla rodziców, a nie obowiązkowa metoda wychowawcza czy jedyny sposób wychowania malucha. Na czym ono polega? Chodzi o nawiązanie silnej relacji z dzieckiem, opartej na zaufaniu, bezpieczeństwie i miłości.

William i Martha Sears to małżeństwo, które stoi za książką o rodzicielstwie bliskości. Przedstawili filozofię, która polega na budowaniu więzi emocjonalnej przez pierwsze etapy rozwoju pociechy. Jest to naturalne przywiązanie, które było wykorzystywane przed pojawieniem się metod behawioralnych, które odrzuciły po części podejście związane z zaspokojeniem potrzeb, a skupiły się na kształtowaniu zachowania.

Na czym polega?

Aby więź pomiędzy rodzicem a dzieckiem była bezpieczna, powstała lista filarów rodzicielstwa bliskości.

  • Reagowanie na potrzeby dziecka – nie oznacza to rzucenia wszystkiego i zajmowania się tylko maluchem. Jest to raczej wysłuchanie i zaproponowanie rozwiązania albo zaspokojenie tych potrzeb, jednak w miarę możliwości i prawdziwych pobudek. Nie chodzi o robienie wszystkiego na zawołanie i zgadzanie się na wszystko, ale o zrozumienie, z czego takie potrzeby mogą wynikać.
  • Budowanie więzi i czułości – bliskość jest szczególnie niezbędna podczas wychowywania dziecka. Noworodki nie bez powodu kładzione są na piersiach matki po porodzie, bo w ten sposób już na samym początku nawiązuje się więź.
  • Brak nierealistycznych oczekiwań w stosunku do dziecka, ale również w stosunku do rodzica.
  • Karmienie oparte na bliskości – wiele osób łączy to z karmieniem piersią, jednak warto pamiętać o tym, że nie każdy ma taką możliwość. Karmienie butelką może być równie intymne, co piersią.
  • Jednym z filarów jest również wspólne spanie, co nawiązuje do tworzenia więzi z pociechą. To także wygodna opcja dla młodych rodziców. Mogą oni wtedy szybko zareagować na płacz malucha.
  • Płacz, jako sposób komunikacji, to kolejny ważny punkt w rodzicielstwie bliskości. Dzieci na początku swojego życia nie są w stanie porozumiewać się w żaden inny sposób. Dzięki reagowaniu rodziców na płacz maluch czuje się bezpieczniej i przez to buduje się ich więź emocjonalna.
  • Niestosowanie kar czy nagród, czyli odejście od tzw. tresury pociechy. Dzięki temu maluch nie robi czegoś z pewnego rodzaju przymusu, który zapewni mu nagrodę lub sprawi, że uniknie kary. Ma wtedy szansę na harmonijny rozwój zgodny ze swoimi potrzebami.
CZYTAJ TAKŻE:   Dziecięce poczucie humoru, a reakcja rodzica

Jak rozpocząć rodzicielstwo bliskości?

Budowanie rodzicielstwa bliskości zaczyna się już w brzuchu mamy. Rodzice powinni podczas tego okresu przygotować się do narodzin, aby od samego początku budować silną więź z dzieckiem.

Warto również pamiętać, że rodzicielstwo bliskości nie oznacza zezwalania na wszystko. Dziecko, jako osoba, która dopiero kształtuje swój charakter, w tej filozofii wychowania, ma szansę na popełnianie błędów i zrozumienie siebie. Co więcej, jest w stanie pojąć też potrzeby swoich najbliższych i zmierzyć się z otaczającymi go emocjami.

Dodaj komentarz

Top