Jesteś tu
Strona domowa > Polecamy > Alimenty – co zrobić, gdy rodzic nie płaci na dziecko?

Alimenty – co zrobić, gdy rodzic nie płaci na dziecko?

placanie alimentow na dzieci

Niepłacenie alimentów na dziecko to skrajna nieodpowiedzialność, która niestety bywa często niewystarczająco rozliczana. Wiele osób zalega z płatnościami na swoje potomstwo, tym samym utrudniając wychowywanie pociech matce lub ojcu, pozostającym z maluchem. Co zrobić, gdy rodzic nie płaci świadczeń?

Rodzic nie płaci alimentów – sposoby egzekwowania środków

Gdy partner nie płaci alimentów na dziecko, warto podjąć konkretne kroki, aby zapewnić synowi czy córce należne wsparcie finansowe. Dane Krajowego Rejestru Długów z 2023 roku pokazują, że w Polsce prawie 300 tysięcy osób ma zaległości związane z alimentami na własne potomstwo. W większości są to mężczyźni. Oto kilka sposobów na to, co można zrobić, by wyegzekwować zaległe zobowiązania lub sprowadzić należne konsekwencje na dłużnika.

Zawiadomienie komornika sądowego

W pierwszej kolejności warto przypomnieć partnerowi o obowiązku alimentacyjnym, np. przez rozmowę lub pisemne wezwanie do zapłaty, określając zaległą kwotę i termin spłaty. Jeśli takie działanie nie przyniesie skutku, można złożyć wniosek o wszczęcie egzekucji komorniczej. Formularze są dostępne do wydrukowania online.

Gdy ma się taką wiedzę, warto wprowadzić we wniosku informację o wartości majątku dłużnika. Nie jest to jednak obowiązkowe. Komornik niezależnie od wskazanych danych podejmie kroki prawne, które mają na celu przekazanie należnych środków dziecku. Mogą to być, np.:

  • zajęcie wynagrodzenia;
  • przejęcie rachunków bankowych;
  • zdobycie innych składowych majątku dłużnika.

Zgłoszenie sprawy do prokuratury

Zgodnie z art. 209 Kodeksu karnego niepłacenie alimentów jest przestępstwem. Jeśli zaległości przekraczają trzy miesiące, można zgłosić sprawę na policję lub do prokuratury. Przepisy jasno mówią o konsekwencjach, jakie czekają na osoby zalegające z regulacjami:

CZYTAJ TAKŻE:   Zalety czytania książek, czyli historie znalezione między wierszami

„§ 1. Kto uchyla się od wykonania obowiązku alimentacyjnego określonego co do wysokości orzeczeniem sądowym, ugodą zawartą przed sądem albo innym organem albo inną umową, jeżeli łączna wysokość powstałych wskutek tego zaległości stanowi równowartość co najmniej 3 świadczeń okresowych albo jeżeli opóźnienie zaległego świadczenia innego niż okresowe wynosi co najmniej 3 miesiące, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”.

Fundusz alimentacyjny

Jeżeli egzekucja komornicza lub inne podjęte działania okażą się nieskuteczne (może się tak okazać np. gdy dłużnik nie ma żadnych dochodów ani nie dysponuje majątkiem), warto złożyć jeszcze wniosek o świadczenia z funduszu alimentacyjnego.

Trzeba mieć jednak na uwadze, że aby zakwalifikować się do świadczeń z tego źródła, trzeba spełniać ściśle określone kryteria. Kluczową rolę odgrywa miesięczny dochód w przeliczeniu na jednego członka rodziny. W 2024 roku kwota nie może przekraczać 1209 złotych. Warto jednak śledzić ewentualne zmiany w wymaganiach.

Wpis do rejestru dłużników

Zaległe alimenty dotyczą nie tylko ubogich rodziców. Niekiedy z różnych względów świadczeń na dziecko nie uiszczają nawet zamożni biznesmeni. Kiedy upomnienia okazują się bezskuteczne, warto zgłosić osobę do Krajowego Rejestru Długów.

To znacznie obniży jej zdolność kredytową, co może utrudnić podejmowanie ważnych decyzji zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. W tym celu również powinno się skierować sprawę do komornika.

Niekiedy trudno wyegzekwować alimenty od drugiego rodzica, czego dowodem są dane Krajowego Rejestru Długów. Niektórzy mają nawet kilkaset tysięcy złotych zobowiązań. W trudnych sytuacjach zawsze warto sięgać po pomoc specjalistów – nie tylko tych zajmujących się przepisami, ale też wsparciem psychologicznym.

Dodaj komentarz

Top