Jesteś tu
Strona domowa > Odżywianie > BMI dziecka – jak sprawdzić, czy jest prawidłowe?

BMI dziecka – jak sprawdzić, czy jest prawidłowe?

Masa ciała należy do jednych z najważniejszych czynników, które wpływają na zdrowie dziecka, a tym samym – jego prawidłowy rozwój. Wskaźnik BMI pozwala na łatwą jej kontrolę i ewentualne wczesne podjęcie działań zmniejszających ryzyko otyłości u malucha. W jaki sposób sprawdzić, czy jest prawidłowe?

cdn.inquisitr.com

Tempo przyrostu długości i masy ciała jest największe w dzieciństwie. Rozwój w pierwszych latach życia bardzo silnie rzutuje zaś na zdrowie i jakość życia dziecka w przyszłości, dlatego troska o jego prawidłowy przebieg jest niezwykle istotna.

Konsekwencje nieprawidłowej masy ciała w dzieciństwie

W życiu ważna jest zdrowa równowaga i to samo dotyczy masy ciała. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar może powodować bardzo groźne konsekwencje zdrowotne. Należy pamiętać, że dzieci zmagające się z otyłością, znacznie częściej niż ich szczupli rówieśnicy są narażeni na nią także w dorosłym życiu. Konsekwencją tego mogą być schorzenia określane mianem „cywilizacyjnych” lub też „niezakaźnych”. Mowa m.in. o chorobach układu sercowo-naczyniowego, stanie przedcukrzycowym czy cukrzycy typu 2.

Dodatkowo, otyłość u dzieci wiąże się z pogorszeniem jakości ich życia oraz trudnościami w kontaktach  z równieśnikami. Analogicznie do otyłości, także niska urodzeniowa masa ciała skutkuje zwiększonym ryzykiem pojawienia się  w przyszłości cukrzycy typu 2, nadciśnienia i schorzeń układu krążenia. Niedożywienie u dziecka może dodatkowo powodować pogorszenie odporności oraz zaburzenia rozwoju ośrodkowego układu nerwowego.

Czym jest BMI?

BMI jest prostym narzędziem, które pozwala na ocenę, czy tempo wzrostu jest odpowiednie. BMI to skrót od angielskiego Body Mass Index, co można przetłumaczyć jako Wskaźnik Masy Ciała. Do jego obliczenia wystarczy znajomość masy ciała i wzrostu.

CZYTAJ TAKŻE:   Przekąski na walentynki - 6 pomysłów
mat. prasowe

W przypadku osób dorosłych prawidłowość BMI ocenia się wykorzystując klasyfikację stworzoną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Jak interpretować BMI dzieci?

W przypadku dzieci ocena prawidłowości masy ciała na podstawie BMI jest nieco bardziej skomplikowana. Wynika to z faktu, iż ze względu na niezwykle intensywny rozwój, optymalna wartość wskaźnika zmienia się z miesiąca na miesiąc. W związku z tym, przez pierwsze 3 lata życia malucha zaleca się sprawdzanie jego masy ciała oraz długości ciała (lub w przypadku starszych niemowląt – wzrostu) przynajmniej raz w miesiącu.

Jest sposób, by nawet zupełnie niedoświadczeni jeszcze rodzice mogli ocenić prawidłowość przyrostów masy ciała dziecka – siatki centylowe. Można w tym celu korzystać z ich klasycznej wersji, która wykorzystuje oddzielnie wzrost i masę ciała maluszka lub wariantu uproszczonego, wymagającego podania BMI dziecka, wyliczonego wcześniej na podstawie wzoru. By kontrolować, czy maluch rozwija się harmonijnie, wystarczy na specjalnie przygotowany wykres regularnie nanosić kolejne wartości. 

Niezależnie od tego, czy korzystamy z siatek centylowych BMI czy klasycznych, obecne na nich linie – centyle, pokazują, jakie wartości analizowanych wskaźników antropometrycznych (masy ciała, wzrostu lub BMI), uzyskują inne dzieci w tym samym wieku.

Prawidłowe wyniki, świadczące o prawidłowym rozwoju dziecka, mieszczą się zawsze między 3. a 97. centylem i najlepiej, by co miesiąc znajdowały się w podobnym paśmie centylowym – jeśli dziecko, którego BMI zawsze oscylowało w okolicy 50. centyla nagle spada do centyla 10., warto skonsultować to z lekarzem. Oceni on, czy są powody do niepokoju oraz wskaże najwłaściwszy w tym przypadku sposób postępowania.

 

na podstawie mat. prasowych

Dodaj komentarz

Top