Jesteś tu
Strona domowa > Eksperci radzą > Choroby pasożytnicze u dzieci – o czym każdy rodzic wiedzieć powinien?

Choroby pasożytnicze u dzieci – o czym każdy rodzic wiedzieć powinien?

Choroby pasożytnicze nie mogą być bagatelizowane, bo zaniedbania prowadzą do poważnych powikłań. Co powinniśmy wiedzieć o chorobach pasożytniczych? Jak im zapobiegać i jak reagować, gdy już się pojawią?

Aż 15% dzieci w Polsce zarażonych jest pasożytami jelitowymi – to dane pochodzące z badania przeprowadzonego przez Państwowy Zakład Higieny.

Choroby pasożytnicze u dzieci - o czym każdy rodzic wiedzieć powinien? Pressfoto - Freepik.com

Jakie pasożyty najczęściej atakują układ pokarmowy dzieci? Są to owsiki, ale pojawia się także glista ludzka, włosogłówka, tęgoryjec dwunastnicy czy tęgoryjec amerykański.

Gdzie najczęściej dochodzi do zarażenia? W przedszkolu lub w szkole. Tam, gdzie są duże skupiska ludzi.

Czy tylko dzieci są zagrożone chorobami pasożytniczymi? Nie. Jeśli choruje jeden członek rodziny, leczyć powinni się wszyscy. Choroby te łatwo się rozprzestrzeniają, nawet w domach, gdzie restrykcyjnie przestrzega się higieny.

Jakie objawy dają pasożyty?

Owsiki czy glisty można czasami zauważyć gołym okiem. Jednak tęgoryjec czy włosogłówka jest trudna do zauważenia.

Choroby pasożytnicze u dzieci - o czym każdy rodzic wiedzieć powinien?Czy chorobom pasożytniczym można zapobiegać?

Nawet w bardzo czystych domach istnieje ryzyko przenoszenia pasożytów. Do zarażenia dochodzi zwykle poprzez połknięcie jaj, których głównym siedliskiem są niemyte owoce, warzywa, niemyte dłonie.

Aby zapobiec zarażeniu należy dbać o higienę. Zatem, najważniejsze jest mycie rąk przed posiłkami i po wyjściu z toalety, po powrocie do domu ze spaceru bądź zabawy.

  • Należy również zakazywać dzieciom całowania psów i niepozwalanie aby zwierzęta je lizały.
  • Należy unikać kontaktu dłoni z ustami, szczególnie wtedy, kiedy nie były przez jakiś czas myte.
  • Należy myć owoce i warzywa pod bieżącą wodą.
  • Wodę należy pić ze sprawdzonego źródła.
  • Należy dokładnie gotować i smażyć mięso – larwy pasożyta giną w wysokiej temperaturze.
  • Należy zabezpieczyć toaletę przed muchami, które przenoszą z zarażonego kału torbiele lamblii na chleb, owoce i inne produkty spożywcze.
CZYTAJ TAKŻE:   Dodatkowy zwrot ulgi w zeznaniu rocznym za 2016 rok

Co robić, kiedy zauważamy niepokojące objawy?

Jeśli zauważasz u swojego dziecka niepokojące objawy, koniecznie zgłoś się do lekarza. Zleci on odpowiednie badania, na podstawie których będzie można podjąć skuteczne leczenie.

W przypadku podejrzenia nosicielstwa glisty ludzkiej, włosogłówki ludzkiej i obu gatunków tęgoryjca (amerykańskiego i dwunastnicy) zleca się wykonanie badania kału pod mikroskopem. Niestety w ten sposób rzadko można wykryć jaja owsika, gdyż samica składa je na skórze dookoła odbytu i dlatego ich wykrycie możliwe jest w wymazie z okolic odbytu, który robi się przed wstaniem z łóżka, wykorzystując taśmę celofanową i oddaje do analizy mikroskopowej.

Ze względu na wysoką zaraźliwość, stwierdzenie zakażenia owsikami u jednego członka rodziny, stanowi wskazanie do leczenia farmakologicznego wszystkich członków. Każdy z nich musi przestrzegać wymienionych już zasad higieny. Dodatkowo powinno się je powtórzyć po 2-4 tygodniach. Warto pamiętać, że przebycie choroby pasożytniczej nie uodpornia człowieka przeciw powtórnym zachorowaniom.

Powikłania nieleczonych zakażeń pasożytami są bardzo groźnie i niebezpieczne. Owsica może prowadzić do zapalenia wyrostka robaczkowego, przewlekłego zapalenia pochwy i sromu u dziewczynek oraz zmian skórnych w okolicy odbytu. Nieleczona glistnica wiąże się z występowaniem niedoborów wzrostu i sprawności fizycznej u dzieci, a zakażenia włosogłówką ludzką mogą powodować opóźnienia wzrostu i niedokrwistość u dzieci. Ponadto każde zakażenie pasożytami może powodować różne odczyny alergiczne.

źródło: Program Zdrowa ONA

Dodaj komentarz

Top