Jesteś tu
Strona domowa > Ciąża > Ciąża latem – jak przetrwać upały w ciąży?

Ciąża latem – jak przetrwać upały w ciąży?

ciaza w lecieGorące, upalne lato może dać we znaki przyszłej mamie. Nie oznacza to, że ma ona zamknąć się w czterech ścianach i uważać na każdy promień słońca, niemniej musi mocno na siebie uważać. Podpowiadamy, jak przetrwać wakacje z brzuszkiem.

Jak przetrwać upały w ciąży – korzystaj ze słońca, ale z umiarem

Promienie słoneczne są bardzo cennym źródłem witaminy D, ale jak ze wszystkim – można z nimi mocno przesadzić, szczególnie w trakcie ciąży. Pamiętajmy o tym, że duet hormonów i promieni słonecznych może być naprawdę mocno ryzykowny. Dlaczego? Ciąża to czas, kiedy szkodliwe promienie UV mają zdecydowanie większe pole do popisu, a co za tym idzie, mogą powodować bardzo nieestetyczne przebarwienia na skórze wespół ze zmianami. Kolejna niebezpieczna kwestia – większe narażenie na możliwość wystąpienia czerniaka. Dlaczego? W trakcie ciąży układ odpornościowy jest mocno osłabiony, a promienie UV mu w tym nie pomagają.

Nie bez znaczenia pozostaje także możliwość przegrzania organizmu, co w konsekwencji może doprowadzić nawet do omdlenia czy też pojawienia się uciążliwych obrzęków. Co więc robić, żeby nie zwariować? Przecież nie można w piękne słoneczne dni zamknąć się w czterech ścianach? Przede wszystkim unikać spacerowania wtedy, kiedy słońce operuje najmocniej, czyli w godzinach 10-15. W pozostałej części dnia w miarę możliwości korzystać z jego dobrodziejstw, ale z rozważnie. Co to oznacza w praktyce?

Bardzo ważne – ciąża, to nie jest dobry czas na opalanie. Oczywiście dobrze jest jak najczęściej przebywać na świeżym powietrzu, jednak głównie w cieniu. Koniecznie pamiętajmy o stosowaniu kremów z filtrem. Najlepiej z jak najwyższym. Sięgajmy po kremy z filtrem w ciąży, czyli produkty pozbawione szkodliwych dodatków, dedykowane skórze ze skłonnościami do alergii, wrażliwej. Tego typu kosmetyki odbijają promienie UV niepozwalając im się wchłonąć.

ciaza w lecie

Upały w ciąży – pamiętaj o piciu wody i zdrowej diecie

Mówisz lato, myślisz pij wodę! Odpowiednie nawodnienie organizmu jest niezwykle istotne, zwłaszcza dla kobiet w ciąży. Im więcej wody pijecie, tym zmniejszacie ryzyko pojawienia się obrzęków, co na pewno doceni każda przyszła mama. Zaniechanie picia wody, to przede wszystkim magazynowanie jej przez organizm w tkankach, a więc dolegliwe puchnięcie gwarantowane. Ile płynów dziennie stanowi takie niezbędne minimum? Przynajmniej 2,5 l, jednak nie wliczając w to wody niskozmineralizowanej. Tą raczej warto omijać. Ciąża to stan, kiedy organizm domaga się większej ilości magnezu oraz wapnia, stąd też idealnym wyborem będzie postawienie na wodę średniozmineralizowaną.

A co z dietą? Ta także może skutecznie wpłynąć na ryzyko wystąpienia obrzęków? Tak. Jak najbardziej może tak być. Najważniejsze na ścieżce do osiągnięcia tego celu jest maksymalne zmniejszenie spożywania soli. Nie bez znaczenia pozostaje także odstawienie produktów przetworzonych, w których nie dość, że na próżno szukać potencjału odżywczego, to przy okazji są solidnym dostarczycielem wspomnianej już soli. Czym można ją zastąpić? Można sięgnąć po dietetyczną.

Dieta przyszłej mamy, to duża ilość warzyw i owoców, ale pamiętając o ich bardzo dokładnym myciu przed spożyciem. Unikajmy jednak ich jedzenia z miejsc niepewnych.

A co jedzeniem lodów w ciąży? Lato to przecież idealny czas na ochłodzenie się nimi, czasem aż niemożliwe jest powstrzymanie się przed smaczną, słodką gałką w jeszcze piękniej wyglądającym, chrupiącym wafelku. Na pewno dobrym pomysłem nie będzie jedzenie lodów z automatów – na końcówkach maszyn bardzo często lubią bytować bakterie salmonelli. Jeśli mamy ochotę na lody ze sklepowej chłodziarki, sięgajmy po te leżące najgłębiej – to mniejsze ryzyko, że zostały już wcześniej przez kogoś wyjęte, czyli ponownie zamrożone. Zwracajmy także na to czy na opakowaniu lodów nie ma dużych grudek zamrożonej wody.

CZYTAJ TAKŻE:   Pierwsza ciąża - kompendium wiedzy w pigułce

Kosmetyki pielęgnacyjne na lato dla kobiet w ciąży

A co z pielęgnacją ciała? Podstawą tej letniej jest to, aby prawidłowo nawilżyć i ochronić naszą skórę. W praktyce oznacza to, że możemy postawić na łączenie dwóch tych zaleceń, czyli stosować krem na dzień zawierający wysoki filtr SPF 30, albo 50. Pamiętajmy o tym, aby dokładnie czytać etykiety kosmetyków. Absolutnie nie może w nich znaleźć się retinol. Niewskazana jest także obecność witaminy C. Zanim użyjemy któryś z nich, zróbmy mały test skórny – najlepiej za uszami. Tam właśnie jest ona najbardziej wrażliwa. Jeśli nie wystąpiły żadne niepożądane czynniki, oznacza to, że spokojnie możemy je stosować.

ciaza w lecie

Makijaż w lato w ciąży

Ciąża to czas, kiedy dbamy szczególnie o dziecko, ale nie oznacza to, że chcemy także rezygnować ze swojego piękna. Tutaj wiele zależy od naszych indywidualnych preferencji. Mocny makijaż w lato bywa bardzo uciążliwy, stąd też kwestia, czy nie sprawia nam to jakiegoś dyskomfortu. Na pewno koniecznie trzeba zwracać uwagę na skład wszelkich kosmetyków i odpowiednio dopasować je do kondycji naszej skóry. Świetną alternatywą dla ciężkich podkładów będą kremy BB. Letni makijaż to synonim lekkości, szczególnie dla przyszłej mamy.

Ciąża w lato, a ruch

A co z ruchem w trakcie upalnych dni? Jeśli słońce nie operuje zbyt mocno, dawka świeżego powietrza jest wręcz wskazana. Można postawić z powodzeniem na różnego rodzaju aktywności, oczywiście dopasowane do stanu zdrowia, kondycji oraz indywidualnych możliwości. Świetnym sposobem na wprawienie ciała w ruch jest np. nordic walking. Alternatywą dla niego będzie natomiast marsz. Koniecznie zwracajmy uwagę na temperaturę, jak również miejsce ćwiczeń. Najlepiej udać się na nie rano, albo późnym popołudniem, kiedy słońce nie operuje zbyt mocno. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie także basen – świetny plan na schłodzenie organizmu, a przy okazji okazja do ćwiczeń.

ciaza w lecie

Trening w ciąży latem – pamiętajmy o jego modyfikacji. Oznacza to, że koniecznie musimy zmniejszyć jego intensywność, zadbać o odpowiedni i przewiewny strój. Programy treningowe to przede wszystkim ćwiczenia rozciągające, oddechowe. Można także postawić na relaksacyjne. Koniecznie pamiętajmy o piciu wody, aby nie doprowadzić do odwodnienia.

Lato, to także postawienie na odpowiednie stroje, w tym na brzuch ciążowy – sięgajmy o po odzież przewiewną, która nie krępuje ruchów. To bardzo ważna kwestia, zwłaszcza, kiedy i tak są one mocno ograniczone, a obrzęki dają we znaki. Do tego pamiętajmy o odpowiednich butach. Na rynku jest wiele modeli dedykowanych kobietom w ciąży. Wśród nich można znaleźć takie, w których mamy możliwość regulacji pasków (sandały). Są one dostępne do kupienia najczęściej w sklepach sportowych. Doceni to każda przyszła mama, zwłaszcza w zaawansowanej ciąży. Najważniejsze jest to, aby czuć się w nich wygodnie, bo właśnie w dużej mierze o wygodę w ciąży latem chodzi. Duet funkcjonalności oraz bezpieczeństwa będzie najlepszym z możliwych.

Dodaj komentarz

Top