Jesteś tu
Strona domowa > Ciąża > Czy podróżowanie w ciąży jest bezpieczne?

Czy podróżowanie w ciąży jest bezpieczne?

podrozowanie w ciazy

Wiele brzemiennych może swobodnie uczestniczyć w wyjazdach, o ile tylko nie dokucza im złe samopoczucie i nie jest to sprzeczne z zaleceniami lekarza prowadzącego ciążę. Warto jednak pamiętać, że ginekolog nie zawsze wydaje zgodę na wycieczki. Jakie mogą być przeciwskazania do podróży w ciąży?

Przeciwskazania do podróży w ciąży

Podróżowanie w ciąży nie jest niebezpieczne samo w sobie. Trzeba pamiętać jednak, że istnieje kilka okoliczności, które stanowią przeciwwskazania do uczestniczenia brzemiennych w wyjazdach. Wśród najważniejszych zastrzeżeń do wycieczek należy wskazać choroby przewlekłe takie jak:

  • nadciśnienie;
  • choroby serca;
  • cukrzyca;
  • niewydolność nerek;
  • astma;
  • ciężka anemia.

Z podróży powinny zrezygnować również kobiety, które doświadczyły już wcześniej poronienia lub przedwczesnego porodu. Zakaz wyjazdów obejmuje także panie, u których ciąża jest zagrożona. Przeciwwskazaniem do podróży może być również wiek przyszłej mamy. Lekarze odradzają wyjazdy brzemiennym, które mają więcej niż 35 lub mniej niż 16 lat. Takie panie są bardziej narażone na powikłania czy nawet utratę ciąży.

Kto jeszcze powinien zrezygnować z podróży w okresie oczekiwania na potomstwo? Wyjazdy nie są zalecane kobietom w ciąży mnogiej. Noszenie bliźniąt lub jeszcze większej liczby dzieci generuje większe ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych sytuacji w trakcie wycieczki albo po powrocie z wyjazdu.

Podróżowanie w ciąży – kiedy najlepiej udać się na wyjazd?

Jeśli przyszła mama nie ma przeciwwskazań do podróży, to najlepszym czasem na wyjazdy jest drugi trymestr ciąży. W tym czasie kobiety zazwyczaj czują się najlepiej, ponieważ nie dokuczają im już mdłości, nudności czy uczucie zmęczenia, które powszechnie występują w pierwszych trzech miesiącach od zapłodnienia. Drugi trymestr jest również najlepszym momentem na wakacyjne wyjazdy ze względu na to, w jakim stanie jest ciało kobiety. Na tym etapie jej brzuch nie jest jeszcze zbyt mocno zaokrąglony, dzięki czemu nie przeszkadza w chodzeniu czy wykonywaniu codziennych czynności. Podróżowanie w trzecim trymestrze jest najmniej zalecane, ponieważ w tym czasie ciąża jest już dość zaawansowana. Z tego względu powstaje ryzyko przedwczesnego porodu w trakcie wycieczki.

Czy w ciąży można latać samolotem?

W okresie ciąży można latać samolotem. Jednak należy pamiętać, że istnieje kilka przeciwwskazań do podróży tym środkiem transportu. Do najważniejszych z nich należą:

  • problemy z łożyskiem;
  • niedokrwistość;
  • zakrzepowe zapalenie żył;
  • klasyfikacja ciąży jako zagrożonej.

Poza tym warto mieć na uwadze, że podróż samolotem w ciąży zawsze powinna być skonsultowana z lekarzem prowadzącym. Niektóre linie lotnicze wymagają nawet specjalnych, pisemnych zaświadczeń, w których ginekolog potwierdza, że stan medyczny kobiety jest odpowiedni do podróży samolotem.

CZYTAJ TAKŻE:   Anemia w ciąży - przyczyny, objawy i leczenie

Czy kobieta ciężarna może podróżować pociągiem?

Pociąg jest dobrym środkiem transportu na podróż w ciąży, ponieważ ma najmniejszy wpływ na zmęczenie organizmu kobiety. Atutem kolejowej wycieczki jest to, że ciężarna w każdej chwili może wstać i przejść się po korytarzu. Dzięki temu łatwo da się rozprostować nogi oraz poprawić krążenie.

Warto pamiętać, że podczas planowania podróży z udziałem przewoźnika kolejowego kobieta brzemienna powinna wykupić bilet z gwarancją miejsca siedzącego. Najlepszym wyborem są siedzenia w pobliżu toalety, ponieważ dają łatwy dostęp do WC w razie wystąpienia mdłości. Ciężarna musi zadbać również o to, aby mieć dużo miejsca na nogi. Z tego względu warto wykupić bilet pierwszej klasy – jest tam bardziej komfortowy układ foteli niż w wagonach z klasy ekonomicznej.

Podróż autem w czasie ciąży

Podróż autem jest jednym z najlepszych sposobów na wyjazd w trakcie ciąży. Wszystko dlatego, że podczas takiej wycieczki można w dowolnej chwili zatrzymać się na postój. Brak uzależnienia od jakiegokolwiek przewoźnika pozwala organizować przerwy tak często, jak potrzebuje tego ciężarna. Dzięki temu można nie tylko nabrać siły do dalszej jazdy, ale i poprawić krążenie krwi za sprawą krótkich spacerów czy innych aktywności fizycznych.

Warto podkreślić, że raczej nie ma medycznych przeciwwskazań do tego, aby to kobieta ciężarna prowadziła auto. Jeśli jednak z brzemienną podróżuje drugi kierowca, to lepiej, aby on przejął stery. Przyszła mama będzie mogła wtedy usiąść w fotelu znacznie wygodniej, ponieważ zyska szansę na wyprostowanie nóg.

Wycieczka autokarowa – czy to dobry pomysł dla kobiety w ciąży?

Czy w ciąży można podróżować autokarem? Teoretycznie tak, ale nie jest to najlepszy pomysł. W autobusie nie ma zbyt dużo miejsca na nogi, a wąski korytarz pomiędzy fotelami nie sprzyja przemieszczaniu się po pojeździe. Z tego względu kobieta jest zmuszona do długiego siedzenia i to w niezbyt wygodnej pozycji. Minusem podróży z przewoźnikiem autokarowym jest również to, że podczas jazdy rzadko organizowane są postoje. Przerwy muszą być dopasowane do potrzeb wszystkich pasażerów, a więc kobieta w ciąży nie może czuć się tak samo komfortowo, jak w trakcie podróży własnym samochodem.

Czy można jechać na egzotyczne wakacje w ciąży?

Kobietom w ciąży odradza się podróże do krajów egzotycznych, ponieważ nie jest to do końca bezpieczne – w tropikalnych miejscach zwykle występują wysokie temperatury i duża wilgotność powietrza, które są niekorzystne dla kobiet oczekujących potomstwa. Poza tym w egzotycznych lokalizacjach często występują słabe warunki sanitarne i funkcjonuje inna flora bakteryjna. W związku z tym nietrudno o zatrucie pokarmowe albo zakażenie wirusami czy bakteriami. Dodatkowo warto pamiętać, że podróżowanie do krajów egzotycznych czasami wiąże się z obowiązkiem zaszczepienia przeciwko występującym tam chorobom. Taki zabieg może być niewskazany dla kobiet w ciąży.

Dodaj komentarz

Top