Jesteś tu
Strona domowa > Edukacja > Gotowość przedszkolna – sprawdź, czy Twoje dziecko już ją posiada

Gotowość przedszkolna – sprawdź, czy Twoje dziecko już ją posiada

Jeśli planujesz zapisać swoje dziecko do przedszkola, sprawdź, czy oby na pewno jest na to gotowe. Przygotowaliśmy kilka kryteriów, którymi możesz się kierować podczas podejmowania tej decyzji.

gotowosc przedszkolna

Gotowość przedszkolna – czym jest?

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to pytanie. Istnieje jednak wiele czynników, które mogą świadczyć o tym, że dziecko powinno jeszcze zostać w domu, bądź też o tym, że jak najbardziej może zasilić szeregi przedszkolaków. Tutaj kłania się wiele kwestii i czynników indywidualnych. Jedno jest pewne: warto dokładnie przemyśleć decyzję o rozstaniu z dzieckiem. Pochopnie podjęta na zasadach “bo tak trzeba” czy “dziecko koleżanki było zadowolone” może Was wiele kosztować.

WAŻNE! Każde dziecko rozwija się we własnym (nieprzymuszonym) tempie. Nie istnieje schemat traktujący o tym, w jakim wieku powinno rozpocząć edukację przedszkolnym. Pewne jest jedyne to, że obowiązek zaczyna mu się po ukończeniu 6. roku życia. 

Przygotowaliśmy zestawienie kilku umiejętności, które mogą świadczyć o tym, że Twoje dziecko jest przygotowane do rozpoczęcia edukacji przedszkolnej.

Gotowość przedszkolna, jestem samodzielny

Dziecko, które idzie do przedszkola powinno umieć samo umyć ręce, być odpieluchowane, założyć kapcie oraz zjeść posiłek. Wiadomo, jeśli z którąś z tych czynności będzie miało problem, ciocie w przedszkolu na pewno je wesprą, jednak mimo to, warto ćwiczyć je z dzieckiem. Na pewno będzie czuło się lepiej, zwłaszcza, jeśli inne dzieci będą potrafiły poradzić sobie same.

CZYTAJ TAKŻE:   Domowe sposoby na suchy kaszel

Gotowość przedszkolna – potrafię się skupić

Mały przedszkolak powinien skupić swoją uwagę na danej czynności chociaż przez kilka minut (aby wysłuchać poleceń wychowawczyni). To bardzo ważne zarówno ze względu na odpowiednią organizację przedszkolnych zajęć, jak i bezpieczeństwo malucha. Ponadto dziecko musi zdawać sobie sprawę w potencjalnych zagrożeń które czekają na nie jeśli np. biega w trakcie posiłku lub nie wybiega poza grupę gdy są na wycieczce.

Gotowość przedszkolna, umiem bawić się z rówieśnikami

Mały przedszkolak powinien umieć podzielić się zabawką z rówieśnikiem, a także chociaż w minimalnym stopniu wejść z nim w interakcje. Wiadomo, nie zawsze się to udaje w wieku 3 lat, kiedy dziecko przyzwyczajone jest raczej do zabawy z rodzicem lub rodzeństwem, jednak warto to w maluchu pielęgnować. Wszystko po to, aby wspólne zabawy z kolegami z grupy nie kończyły się zazwyczaj płaczem i kłótnią. Kolejna kwestia, to przebywanie w grupie. Jeśli dziecko nie jest z tym oswojone, może po prostu przestraszyć się w trakcie odbywania się przedszkolnych zajęć.

Gotowość przedszkolna, wytrzymam bez rodzica kilka godzin

Rozłąka dziecka z rodzicami nigdy nie jest łatwa, nawet, jeśli dzieje się tak nie po raz pierwszy. Zanim dziecko zostanie bez Waszej opieki “samo” na kilka godzin, warto taki proces przećwiczyć. W trakcie zostawiania dziecka zawsze powtarzajcie mu, że mama i tata wrócą. Dziecko musi czuć się bezpiecznie.

 

 

Dodaj komentarz

Top