Jesteś tu
Strona domowa > Dziecko > Jak przygotować mieszkanie na przyjście dziecka?

Jak przygotować mieszkanie na przyjście dziecka?

narodziny dziecka

Osoby, które spodziewają się dziecka, powinny odpowiednio przygotować swoje mieszkanie na przyjście maluszka. Jakie działania warto podjąć w celu stworzenia bezpiecznej i komfortowej przestrzeni dla rozwoju pociechy? Oto najważniejsze kwestie, o których trzeba pamiętać.

Dlaczego warto przygotować mieszkanie na malca jeszcze przed narodzinami dziecka?

Przybycie nowego członka rodziny na świat to nie lada wydarzenie, do którego trzeba dobrze przygotować siebie i swój dom. Stworzenie odpowiednich warunków do opieki nad dzieckiem jest niezwykle ważne, ponieważ właściwe otoczenie ma kluczowy wpływ na bezpieczeństwo malucha i jego prawidłowy rozwój.

Przygotowania domu na przyjście dziecka najlepiej jest zacząć jeszcze na etapie ciąży. Nie warto zwlekać z przystosowaniem mieszkania do potrzeb maluszka, ponieważ po porodzie zwykle trudno jest znaleźć czas i siły na takie działania. W końcu dzieci potrafią być naprawdę absorbujące.

Poza tym warto pamiętać, że niektóre czynności przygotowawcze są wręcz niezbędne do przyjęcia noworodka w domu. Mowa tu, m.in. o zaaranżowaniu i wyposażeniu pokoju dla dziecka czy dokładnym wysprzątaniu mieszkania. Dzięki tej drugiej czynności malec po pobycie w szpitalu trafi do czystego domu, co ograniczy ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych na kurz lub inne nieprzyjemne czynniki.

Jak przygotować dom na noworodka? Bezpieczeństwo to podstawa

Jednym z najważniejszych zadań rodziców jest zadbanie o bezpieczeństwo swojego potomka. Z tego względu jeszcze przed przyjściem dziecka na świat warto zadbać o to, aby domowa przestrzeń nie generowała ryzyka dla zdrowia lub życia noworodka.

Przygotowanie domu na pojawienie się malucha powinno obejmować przede wszystkim zabezpieczenie elementów wyposażenia, które stanowią potencjalne zagrożenie dla nowego mieszkańca. Niebezpieczne dla dziecka mogą być, m.in.:

  • kanty mebli – można nałożyć na nie specjalne nakładki ochronne;
  • gniazdka elektryczne czy luźno wiszące kable – warto ukryć je za osłonkami, które ograniczą możliwość kontaktu dziecka z prądem;
  • schody – w piętrowych mieszkaniach przydadzą się bramki chroniące przed wejściem na stopnie;
  • szuflady i szafki – zastosowanie blokad zabezpiecza przed przypadkowym otwarciem mebla przez pociechę;
  • drzwi – warto wykorzystać kliny zabezpieczające przed zatrzaśnięciem, aby dziecko nie przytrzasnęło sobie palców.

Oprócz tego dobrze jest zadbać o zabezpieczenie potencjalnie groźnych nawierzchni. Mowa tu głównie o podłodze w łazience, która przy okazji kąpieli często staje się śliska.

CZYTAJ TAKŻE:   Najlepsze prezenty na chrzest – co podarować bobasowi?

Aby zapobiec niepożądanym wypadom podczas wyciągania malucha z wanienki, warto wyposażyć pokój kąpielowy w specjalne dywaniki z antypoślizgowym wykończeniem.

Przygotowanie pokoju dla niemowlaka

W przygotowywaniu domu na przybycie pociechy fundamentalne znaczenie ma także urządzenie dziecięcego pokoju. Jak powinna wyglądać przestrzeń zaprojektowana na potrzeby dziecka i jakich elementów nie może w niej zabraknąć?

Kolory w pokoju dla dziecka

Pokój dziecka nie powinien być ponury lub krzykliwy. Dlatego podczas projektowania dziecięcego wnętrza warto zrezygnować z mocnych i kontrastowych kolorów. Zamiast tego lepiej jest wykorzystać jasne i stonowane tonacje.

Barwy takie jak biel, beż, błękit, delikatna zieleń czy jasny róż będą idealnym rozwiązaniem kolorystycznym do pokoju nowego członka rodziny. Te ciepłe i subtelne odcienie z powodzeniem stworzą przytulną przestrzeń.

Łóżeczko dla małego dziecka

W pokoju niemowlaka nie może zabraknąć wygodnego i bezpiecznego miejsca do spania. Idealne łóżeczko dla dziecka powinno być wyposażone w szczebelki, które są oddalone od siebie o maksymalnie 6 cm. Taki rozstaw daje pewność, że dziecko nie przełoży główki przez szparę między rurkami i tym samym nie utknie w konstrukcji łóżeczka.

Oprócz tego łóżeczko dla niemowlaka powinno zawierać odpowiednio twardy materac, który będzie równomiernie podpierać kręgosłup na całej długości. Dobór materaca ma znaczenie dla wsparcia pracy dziecka nad stabilnością tułowia. Zbyt miękkie modele będą wyręczać mięśnie pleców pociechy, co utrudni szybkie dojście do pożądanej równowagi.

Przy aranżowaniu pokoju dziecka pod uwagę warto wziąć również odpowiednie usytuowanie łóżeczka. Mebelek nie powinien znajdować się bezpośrednio przy grzejniku ani blisko okna. W pierwszym przypadku ciało malucha może się łatwo przegrzewać, a w drugim szybko wychładzać.

Kącik do pielęgnacji malucha

Przyszli rodzice powinni pomyśleć również o urządzeniu kącika do pielęgnacji malucha. Podstawowym elementem wyposażenia w takiej przestrzeni jest oczywiście przewijak. W trakcie urządzania pokoju dziecka warto zastanowić się nad preferowaną formą tego mebla.

Do sypialni maluszka można wprowadzić tradycyjny, wolnostojący przewijak lub nowoczesne nakładki na komody czy łóżka. Te ostatnie są doskonałym rozwiązaniem do wnętrz o skromnym metrażu. W małych pokojach sprawdzą się też przewijaki ścienne, które po złożeniu zajmują niewiele miejsca.

Miejsce do karmienia niemowlaka

Dopełnieniem wyposażenia pokoju niemowlaka jest kącik do karmienia piersią. W takim miejscu powinno znaleźć się przede wszystkim wygodne siedzisko dla mamy. Najlepiej postawić na fotel, w którym da się dobrze usadowić.

Oprócz fotela w kąciku warto umieścić niewielki stolik, na którym rodzicielka będzie mogła położyć telefon czy szklankę z napojem. Dobrze jest zakupić również specjalną poduszkę do karmienia i przyjemny kocyk, który przyda się zwłaszcza podczas wieczornych lub nocnych posiedzeń.

Dodaj komentarz

Top