Jesteś tu
Strona domowa > Zdrowie > Jak skutecznie leczyć alergie skórne?

Jak skutecznie leczyć alergie skórne?

Alergie skórne to dla wielu osób bardzo uciążliwe schorzenia? Czy da się je leczyć? Jakie formy terapii i pielęgnacji poprawiają stan skóry? Sprawdź, jak ważna dla prawidłowej terapii jest diagnoza i poznaj różne metody leczenia!

Choroby o podłożu alergicznym są domeną XXI wieku i można je nazwać nawet schorzeniami cywilizacyjnymi. Ich przyczyną są przede wszystkim zanieczyszczenia środowiska, zła dieta, stres. Źródłem problemu mogą być również czynniki wewnątrzpochodne. Jak skutecznie leczyć alergie, jeśli zostanie zdiagnozowana? Sprawdź, czytając nasz tekst.

Czy wiesz, co to jest alergia?

Zapewne większości osób alergie kojarzą się z nieżytem nosa w okresie pylenia, jednak problem jest szerszy. Alergia skóry to jej odpowiedź na dany czynnik alergizujący. Tym ostatnim mogą być przede wszystkim wybrane substancje, powszechnie występujące w kosmetykach codziennego użytku (i nie tylko).

Skuteczne leczenie schorzenia jest możliwe, jeśli specjalista postawi dobrą diagnozę. Wiele zmian skórnych jest charakterystycznych dla wielu schorzeń. Początki atopii bywają mylące, więc nie jest to wcale tak oczywiste.

Prawidłowe leczenie alergii a diagnoza

Czasem dermatolog od razu wie, jaki problem dolega pacjentowi. Jednak w związku z ogromnym postępem cywilizacyjnym choroby alergiczne skóry także zaczęły przybierać coraz nowsze formy. Kluczem do sukcesu odpowiedniej terapii jest właśnie szeroko pojęta diagnostyka. Jak wygląda?

CZYTAJ TAKŻE:   Jak pielęgnować gorączkujące dziecko?

Specjalista musi przeprowadzić wywiad lekarski. Kluczowe informacje to przede wszystkim:

  • rodzaj wykonywanej pracy ewentualne narażenie na szkodliwe czynniki chemiczne (istotne w przypadku egzemy dłoni);
  • występowanie alergii w rodzinie;
  • podatność na stres;
  • dieta;
  • przyjmowane leki;
  • choroby towarzyszące.

Leczenie alergii – na czym polega?

W przypadku wyprysku kontaktowego najczęściej stosuje się leki przeciwświądowe (antyhistaminowe). Dostępne są zwykle w postaci maści i nakładane miejscowo. Kolejne preparaty to te z wykorzystujące działanie glikokortykosteroidów. W cięższych przypadkach włącza się leczenie ogólne. Problem może mieć jednak także pochodzenie endogenne!

AZS to schorzenie przewlekłe i nawrotowe. Objawy tych, którzy cierpią na atopowe zapalenie skóry mogą się zmieniać wraz z różnymi czynnikami (stres czy pora roku). W tym przypadku konieczna jest stała troska o skórę. W trudniejszych przypadkach zalecane są preparaty takie, jak przy egzemie. Wykorzystywane jest także naświetlanie specjalnymi lampami UV.

Leczenie egzemy i odpowiednia pielęgnacja

Prawidłowe leczenie jest najważniejsze dla skóry objętej zmianami o podłożu alergicznym. Nie objedzie się jednak bez odpowiednio dobranej pielęgnacji. W tym celu także możesz skorzystać z porady dermatologa lub udać się do zaprzyjaźnionej apteki. Jeśli na skórze nie ma stanu zapalnego, cenna może być także konsultacja z kosmetologiem.

Odpowiednie będą preparaty hipoalergiczne, bezzapachowe o lekkich formułach. Przy AZS dużą rolę odgrywają też emolienty, które odbudowują naruszony płaszcz hydrolipidowy. Leczenie skóry dotkniętej alergią nie może zostać zaniedbane! Pamiętaj, że nieprawidłowa pielęgnacja znacznie pogorszy jej stan, a dojście do zdrowia będzie dłuższe i trudniejsze.

Dodaj komentarz

Top