Jesteś tu
Strona domowa > Dziecko > Jak wybrać pierwszy kubek dla dziecka?

Jak wybrać pierwszy kubek dla dziecka?

kubek dla dziecka

Dobry kubek do nauki picia dla dzieci powinien być przede wszystkim dostosowany do potrzeb i umiejętności malucha. Butelka ze smoczkiem jest dobra, gdy ma on mniej niż 6 miesięcy. Następnie warto wprowadzić nowe naczynia, które nauczą pociechę poprawnego chwytu podczas picia. Jaki więc kubek wybrać?

Kiedy warto kupić pierwszy kubek?

Kiedy zacząć naukę picia z kubeczka? Poleca się pierwszy kubek dla niemowlaka zakupić około 6. miesiąca życia dziecka. To jest również ten moment, kiedy powinno się rozszerzać mu dietę, dlatego umiejętność picia za pomocą naczynia będzie niezbędna. Maluch nie spożywa już tylko mleka, ale powoli w jego jadłospisie pojawiają się inne potrawy, w tym też nowe napoje.

Konkretny moment, kiedy rozpocząć naukę picia z kubka, to kwestia bardzo indywidualna. Jeśli pociecha zaczyna szybciej siadać i jest w stanie utrzymać przedmiot w dłoni, to można zastanowić się nad wcześniejszym zakupem kubka treningowego.

Jaki powinien wyglądać pierwszy kubek dla dziecka?

Na rynku dostępne są różne modele kubków do nauki picia. Wybierając pierwszy z nich, warto zastanowić się nad dogodnymi opcjami.

  • Kubek niekapek – to jedna z najpopularniejszych propozycji kubków do nauki samodzielnego picia. Dlaczego? Jego mechanizm i budowa sprawiają, że nawet gdy maluch obraca naczynie w różny sposób, nie sprawi to, że płyn się wyleje. Tak samo przy pochyleniu. Kubek posiada ustnik, przez który trzeba zassać wodę czy soczek, aby się napić. Co ważne, powinien on być z wykonany z miękkich materiałów, żeby nie doszło do podrażnień wrażliwych dziąseł dziecka.
  • Kubek 360 stopni – to ciekawa propozycja dla 6-miesięcznego dziecka, które pierwsze próby samodzielnego picia ma za sobą. W użyciu jest prostszy niż otwarty kubek, ale mechanizm wydaje się dość podobny. Nie posiada ustnika czy słomki, jednak jego boki są dostosowane do tego, aby maluch nie nabrał zbyt dużo płynu do ust. Jednak przy mocniejszym wstrząśnięciu czy upadku sok może się wylać.
  • Bidon ze słomką – to wygodna opcja na spacery czy podróże. Aby wypić napój, pociecha musi zassać słomkę. Ta opcja polecana jest jednak częściej dla starszych dzieci, około 8-10 miesiąca życia.
CZYTAJ TAKŻE:   Prezenty na święta dla dzieci – na co zwrócić uwagę przy wyborze idealnego prezentu gwiazdkowego?

Na co warto zwrócić uwagę?

Kubek dla dziecka przede wszystkim powinien być dostosowany do jego potrzeb i umiejętności. Warto zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału został on stworzony – przede wszystkim powinien być bezpieczny i nie zawierać łatwo wyciąganych elementów. Rodzice z pewnością wybiorą taki model z dostępnych, który będzie łatwy w użyciu i usuwaniu brudu. Przed zakupem najlepiej sprawdzić, czy naczynie da się myć w zmywarce, czy lepiej postawić na czyszczenie ręczne.

Dla maluchów istotne będzie, ile waży kubek. Zbyt ciężki może sprawić, że dziecko niechętnie z niego skorzysta. Tak samo kluczowe wydaje się, aby nie był on zbyt duży – wtedy istnieje ryzyko, że korzystanie z naczynia sprawi niechciane trudności.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę? Aby zapewnić jak największy komfort dziecku, na pierwszy kubek sprawdzi się ten, który zapobiega możliwości wylania ulubionego napoju. Pierwsze próby samodzielnego picia mogą być trudne. Maluch, który się obleje, nie będzie czuł się zbyt dobrze w mokrym ubranku. Poza tym przy decyzji o kubku ze słomką, czy ustnikiem, warto wybrać ten z silikonowy lub z innego hipoalergicznego materiału.

Najlepiej też przyjrzeć się kubkom, które mają dodatkowe uchwyty z boku, aby łatwiej można było je chwycić. Niemowlę będzie dzięki temu miało stabilniejszy chwyt, co ułatwi mu utrzymanie go w rączkach i ustrzeże przed jego upadkiem.

Dodaj komentarz

Top