Jesteś tu
Strona domowa > Zdrowie > Jak wyleczyć zajady?

Jak wyleczyć zajady?

Zapalenie naskórka w okolicach kącików ust, czyli zajady, to dosyć uciążliwy i nieprzyjemny problem, który dotyka każdego niezależnie od wieku. Zatem, jak wyleczyć zajady?


Stan zapalny kącików ust może dopaść każdego, jednak to właśnie dzieci są najbardziej narażone na ich wystąpienie.

Przyczyny powstawania zajadów

Najczęstszą przyczyną powstawania zajadów są bakterie i grzyby wywołujące infekcje, a także niedobór minerałów i witamin, a w szczególności żelaza i witamin z grupy B, które zapobiegają ich tworzeniu.

Powstawaniu zajadów sprzyja również przyjmowanie antybiotyków. W konsekwencji powstają trudne do zwalczenia pęknięcia w kącikach ust, które po jakimś czasie tworzą małą ranę wywołującą ból, a jej proces gojenia jest dość powolny. Dla małych dzieci jest to nieprzyjemna dolegliwość, wiążąca się z dyskomfortem i uczuciem pieczenia.

Jak wyleczyć zajady?

  • Odpowiednia dieta

Odpowiednia dieta jest najważniejsza, jeśli chodzi o przeciwdziałanie zajadom. Zbilansowane posiłki powinny zapewniać dziecku niezbędne składniki, czyli minerały i witaminy. Posiłki powinny więc być bogate w warzywa i owoce. Ale w diecie dziecka nie może również zabraknąć produktów mlecznych, w szczególności tych, które zawierają żywe kultury bakterii.

  • Higiena jamy ustnej

Nie można zapominać o odpowiedniej higienie jamy ustnej – warto zachęcać dzieci do regularnego mycia zębów. Jeśli dziecko jest małe i często się ślini, powinniśmy również dbać o pozbycie się śliny i resztek pokarmu z delikatnego naskórka buzi.

  • Specjalne maści i kremy
CZYTAJ TAKŻE:   Ortokorekcja - korekcja wad wzroku podczas snu

W zwalczaniu zajadów u dorosłych często dobrze sprawdzają się różnego rodzaju maści i kremy – m.in. maści cynkowe, bogate w witaminy A i E czy preparaty o działaniu przeciwzapalnym. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie nadają się do delikatnej dziecięcej skóry. Dlatego dobrze mieć w zanadrzu takie preparaty, które nie zawierają alergenów, parabenów czy też alkoholu i można je stosować również u naszych pociech.

  • Wizyta u lekarza

W przypadku częstego pojawienia się zajadów u dzieci warto wybrać się do lekarza. Specjalista stwierdzi, czy objawy na pewno są efektem zajadów, które są dosyć często mylone z opryszczką. Pomoże również w doborze odpowiednich preparatów, w zależności od tego, jaka jest przyczyna pojawienia się zajadów i doradzi, jakie metody przeciwdziałania będą najbardziej skuteczne. Lekarz zdecyduje również, jakie preparaty witaminowe powinniśmy podać dziecku – warto również w tej kwestii poradzić się specjalisty, ponieważ niektóre witaminy podane w zbyt dużej dawce mogą być niebezpieczne dla dziecka.

Jak wyleczyć zajady? Zajady na ustach fot.: pixabay

źródło: Zajadex

Dodaj komentarz

Top