Jesteś tu
Strona domowa > Aktualności > Jakie zwyczaje związane z aktywnością fizyczną powinniśmy zaszczepiać w dzieciach od najmłodszych lat?

Jakie zwyczaje związane z aktywnością fizyczną powinniśmy zaszczepiać w dzieciach od najmłodszych lat?

W dobie Internetu, elektronicznych gadżetów i gier komputerowych warto zachęcać dzieci do aktywności fizycznej. Korzystnie wpłynie to na ich rozwój i sprawność fizyczną. Jednocześnie musimy pamiętać, że zanim się obejrzymy to nie my – rodzice – będziemy sportowymi towarzyszami dzieciaków. Wkrótce zastąpią nas kompani ze szkoły, podwórka czy klubu sportowego. Dlatego zanim to nastąpi, warto być dla dziecka wzorem i zaszczepić w nim kilka niezwykle istotnych nawyków związanych z aktywnością fizyczną.

Na rower wyłącznie w kasku!

Co różni maluchy wybierające się na przejażdżkę rowerową z rodzicami, a grupki dzieci w wieku szkolnym poruszające się wesoło po okolicy na swoich jednośladach? Niestety obecność kasku na głowie. A przecież to właśnie w naszym towarzystwie dziecko jest bardziej bezpieczne – w grupie rówieśników nie możemy go dobrze przypilnować. Dlatego od najmłodszych lat powinniśmy uczyć dzieci, że zanim wsiądą na rower, koniecznie muszą założyć kask. Sami traktujmy tę czynność jako rytuał, na którym najmłodsi będą się wzorować.

Pływaj bezpiecznie

Regularne pływanie wspiera rozwój całego ciała, dlatego już kilkuletnie dzieci powinny uczyć się pływać. Naukę zaczynamy od oswojenia z wodą w płytkim, ciepłym basenie. Gdy ewentualny lęk zostanie pokonany, możemy zacząć właściwe treningi – na początku z pomocą piłek lub desek pomagających utrzymać się na wodzie. Można skorzystać z pomocy doświadczonego instruktora, który dopasuje ćwiczenia indywidualnie do potrzeb dziecka. Warto jest też przekazać maluchom jedną zasadę: ,,nie trać gruntu pod nogami”. Co prawda wysyłając nieco starsze dziecko na basen czy na kolonie, możemy mieć pewność, że będzie pod dobra opieką, jednak w życiu zdarzają się różne sytuacje… Dlatego lepiej od najmłodszych lat uczyć malucha bezpiecznego obcowania z wodą.

Szybka reakcja w przypadku kontuzji

Poważne urazy na szczęście należą do rzadkości. Za to w trakcie gry w piłkę, wspomnianej jazdy na rowerze i wielu innych aktywności i zabaw, nasze pociechy nie unikną siniaków i stłuczeń. Niektóre z nich są niemal niezauważalne, inne – większe – stanowią źródło bólu i dyskomfortu. Dlatego warto uczyć dzieci, jak postępować z bolesnymi urazami. W końcu nie zawsze będziemy w zasięgu ich wzroku. Podstawą jest szybkie obłożenie stłuczonego lub objętego krwiakiem miejsca lodem lub butelką zimnej wody. W dalszej kolejności warto smarować je specjalnym preparatem, który najlepiej zawsze mieć w domu. Dobrze sprawdzą się żele dostosowane do potrzeb i specyfiki dziecięcej skóry – na przykład nowy Fastum Junior. Jego naturalne składniki pomagają redukować obrzęk, dyskomfort i zaczerwienienie, a mentol działa chłodząco. Dlaczego jeszcze preparaty w żelu są dobre? Szybko się wchłaniają, co przyspiesza działanie i nie pozostawiają tłustych plam.

CZYTAJ TAKŻE:   Wielkanoc z dzieckiem - jak zorganizować czas, aby nie wiało nudą?

Strój dostosowany do pogody

Już od najmłodszych lat powinniśmy uczyć nasze dzieci, jak ważne jest dobranie odpowiedniego stroju do warunków atmosferycznych. W końcu w wieku wczesnoszkolnym zaczną się samodzielne wyjścia na boisko, podwórko czy przejażdżki rowerowe z rówieśnikami. Warto dawać dziecku przykład – nie wychładzać i nie przegrzewać młodych organizmów oraz wyjaśniać przykre konsekwencje noszenia ubioru niedostosowanego do pogody.

Regularne nawadnianie ciała

Nasz podopieczny, który oddaje się aktywności fizycznej powinien regularnie uzupełniać płyny. Dlatego, aby przed wkroczeniem w okres częściowej samodzielność o tym pamiętał, warto już u kilkuletnich dzieci wyrabiać prawidłowe zwyczaje. Wybieramy się na bosko lub przejażdżkę rowerową? To znaczy, że musimy zabrać bidon pełen wody mineralnej lub napoju z elektrolitami. Czeka nas dłuższa wycieczka w chłodniejszy dzień? Przydatny będzie termos. Dziecko w czasie aktywności fizycznej powinno wypijać 0,5 l płynów na godzinę.

Zaszczepienie w dzieciach dobrych nawyków związanych z aktywnością fizyczną z pewnością zaprocentuje w chwili, gdy zaczną uprawiać sport lub aktywną zabawę już bez naszej bezpośredniej kontroli!

Dodaj komentarz

Top