Jesteś tu
Strona domowa > Ciąża > Kalendarz ciążowy – dowiedz się, jakie objawy ciąży możesz odczuwać w poszczególnych tygodniach pierwszego trymestru

Kalendarz ciążowy – dowiedz się, jakie objawy ciąży możesz odczuwać w poszczególnych tygodniach pierwszego trymestru

Ciąża to wyjątkowe okres w życiu każdej kobiety. Często jednak, zamiast w pełni cieszyć się czasem oczekiwania na dziecko, trzeba zmagać się z uciążliwymi dolegliwościami. Sprawdź, jakie objawy mogą Ci towarzyszyć w pierwszym trymestrze.

W okresie ciąży organizm przechodzi liczne przemiany spowodowane m.in. zawirowaniami hormonalnymi. Wszystko po to, by przygotować się do narodzin dziecka. Dla większości kobiet oznacza to wiele nieprzyjemnych objawów. Warto mieć świadomość, że niektóre są całkowicie naturalne, lecz część może stanowić powód do niepokoju.

Kalendarz ciążowy. Objawy typowe dla pierwszego trymestru

Jak pokazuje kalendarz ciążowy, pierwszy trymestr trwa od pierwszego dnia ostatniego krwawienia miesiączkowego do ukończenia 13 tygodnia. W tym czasie pojawia się wiele uporczywych dolegliwości, które są całkowicie normalne.

  • 1-4 tydzień ciąży

W tym okresie najprawdopodobniej jeszcze nie czujesz nic. Możliwe, że nawet nie podejrzewasz ciąży. Zmiany zachodzące w Twoim organizmie nie dają na razie żadnych oznak.

  • 5-6 tydzień ciąży

Gdybyś nie była w ciąży w tym czasie pojawia się krwawienie miesiączkowe, jednak – jeśli jesteś w ciąży – zanika. To jeden z pierwszych sygnałów świadczących o tym, że rozwija się w Tobie nowe życie. Spóźniająca się o kilka dni miesiączka (pod warunkiem regularnych cykli miesiączkowych) daje podstawy do wykonania testu ciążowego lub laboratoryjnego oznaczenia poziomu beta-HCG. W tym czasie wiele kobiet zaczyna odczuwać tkliwość piersi, co także może wskazywać na ciążę.

  • od 7 tygodnia do 13 tygodnia ciąży

Od 7 tygodnia ciąży dochodzi do narastania objawów. Zwykle zaczyna się od nudności i wymiotów oraz nadwrażliwości na zapachy. Z czasem symptomy ciążowe narastają, pojawia się senność i uczucie zmęczenia, mogą wystąpić zaparcia czy bóle głowy.

Nudności i wymioty – zwykle pojawiają się z samego rana, aczkolwiek część kobiet odczuwa je przez cały dzień. Zwykle wywołują niechęć do konkretnych zapachów i smaków – bez względu na to, czy wcześniej kobieta je lubiła, czy nie. Ciężarne często źle reagują m.in. na zapach kawy czy ryb.

Senność i zmęczenie – mogą pojawiać się codziennie lub co kilka dni, aczkolwiek nie są regułą. Stanowią reakcję organizmu na silne zawirowania hormonalne zachodzące w organizmie.

Częste oddawanie moczu – jest to objaw ciąży spowodowany przekrwieniem układu moczowego wywołanego przez hormony ciążowe. Ponadto rosnąca macica znajdująca się nisko w miednicy może uciskać pęcherz moczowy, w efekcie czego wizyty w toalecie stają się coraz częstsze.

CZYTAJ TAKŻE:   Jak wspierać odporność dziecka

Tkliwość piersi – stają się one napięte i bardziej wrażliwe na dotyk, co także jest związane z zawirowaniami hormonalnymi. Tkliwość może być tak duża, że nawet minimalny ucisk wywołuje dyskomfort.

Zwiększający się obwód brzucha – mniej więcej od 8 tygodnia ciąży stopniowo zwiększa się obwód brzucha – do tego stopnia, że coraz trudniej jest dopiąć noszone dotychczas spodnie. Wynika to przede wszystkim z zatrzymywania wody w organizmie, za co odpowiedzialny jest progesteron. Przyczynia się on do zwiększenia objętości macicy oraz do rozkurczania mięśni gładkich jelit (efektem są wzdęcia).

Zaparcia – jest to objaw, za który także odpowiada progesteron, który – osłabiając mięśnie jelit – zmniejsza perystaltykę (ruchy jelit). Kłopoty z regularnym wypróżnianiem mogą pojawić się już po 7 tygodniu ciąży i trwać do dnia porodu.

Zgaga – jest objawem wywoływanym przez progesteron odpowiadający za rozluźnienie zwieracza między przełykiem a żołądkiem. W efekcie dochodzi do cofania treści znajdującej się w żołądku, która podrażnia śluzówkę. Zgaga może trwać nawet do końca ciąży – w kolejnych tygodniach wywoływana jest uciskiem żołądka przez powiększającą się macicę.

Objawy, które mogą wzbudzić niepokój

Jak pokazuje kalendarz ciążowy, w pierwszym trymestrze część kobiet może zetknąć się z objawami dającymi podstawę do natychmiastowej konsultacji ginekologicznej. Chociaż nie zawsze ich występowanie stanowi zagrożenie, warto zwrócić na nie szczególną uwagę.

  • Krwawienie – jeśli krwawienie z pochwy jest obfite lub ma kolor “żywej” krwi, należy udać się do lekarza prowadzącego ciążę lub do szpitala. Może to być oznaką poronienia lub ciąży pozamacicznej. Warto także mieć świadomość, że u niektórych kobiet ciężarnych pojawiają się krwawienia w terminie spodziewanych miesiączek (nawet do ok. 4 miesiąca ciąży) – jest to jednak delikatne plamienie.
  • Omdlenia – mogą mieć wiele przyczyn, które należy zdiagnozować. Jeśli okaże się, że spowodowane są nagłym spadkiem ciśnienia krwi, nie stanowią zagrożenia.
  • Bóle podbrzusza o charakterze skurczowym – to objawy typowe dla pierwszych tygodni ciąży, jeśli doszło do ciąży pozamacicznej. Towarzyszą im bóle barków oraz odbytnicy.

Pamiętaj, że każda kobieta jest inna i jej organizm może inaczej reagować na zmiany hormonalne. Niektóre typowe objawy dla pierwszego trymestru mogą Cię ominąć – więc nie musisz się martwić. Jeżeli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości lub coś Cię niepokoi, wizyta u ginekologa powinna Cię uspokoić.

art.sponsorowany

Dodaj komentarz

Top