Jesteś tu
Strona domowa > Aktualności > Małe dzieci i upały – jak nie dopuścić do odwodnienia malucha i jak dbać o niego na spacerze

Małe dzieci i upały – jak nie dopuścić do odwodnienia malucha i jak dbać o niego na spacerze

male dziecko i upaly

Kiedy żar leje się z nieba nie trudno o odwodnienie, zwłaszcza w przypadku małych dzieci. To one właśnie są najbardziej narażone na szkodliwe działanie wysokich temperatur, których w ciągu letnich miesięcy nie brakuje. Jak opiekować się dzieckiem, aby zapewnić mu maksymalne bezpieczeństwo i komfort?

Odwodnienie u dziecka – objawy

Odwodnienie u dzieci, to bardzo często pojawiający się problem. Występuje ono zazwyczaj u niemowląt i maluchów. Wyróżnia się trzy rodzaje odwodnienia:

1) Odwodnienie lekkie – w jego trakcie występuje 5, 10 i 15% ubytek masy ciała u noworodków i niemowląt, natomiast u dzieci starszych oraz u dorosłych mowa o 3, 6 i 9%. W jego trakcie dochodzi do suchości śluzówek jamy ustnej oraz wzmożonego pragnienia.

2) Odwodnienie umiarkowane. Tutaj mamy do czynienia z objawami takimi samymi, jak w przypadku odwodnienia lekkiego, wespół z przyspieszoną akcją serca, wydłużonym nawrotem kapilarnym oraz osłabieniem.

3) Odwodnienie ciężkie. Wszystkie powyższe objawy wespół ze spadkiem ciśnienia tętniczego krwi oraz bardzo ciężkim stanem dziecka.

Jak pomóc dziecku, jeśli dojdzie do odwodnienia? Przede wszystkim natychmiast skonsultować je z lekarzem. W przypadku lekkiego i umiarkowanego próbujmy nawodniać je doustnie. Dziecko koniecznie należy hospitalizować m.in. kiedy nawadnianie nie przynosi efektów, wystąpił u niego wstrząs, doszło do ciężkiego odwodnienia, objawów neurologicznych, dziecko uporczywie wymiotuje lub doszło do wymiotów z żółcią. Bardzo niepokojącymi objawami są także: apatia, brak chęci do jedzenia i picia, wiotkość, biegunka.

jak dbac o dziecko w upal

Odwodnienie u niemowląt i małych dzieci – jak do niego dnie dopuścić

Po pierwsze i najważniejsze – DAWAĆ DZIECKU PICIE. U dorosłego człowieka stanowi ona połowę masy ciała. U dziecka aż 75 procent, natomiast u noworodka nawet 94 proc. W czasie ciepłych dni pocimy się i to jest naturalna obrona organizmu przed przegrzaniem. Musimy jednak go wspierać poprzez uzupełnianie płynów, które szybko tracimy. Z pomocą przychodzi woda (żadna smakowa, to raczej cukier w dodatkiem wody) lub mleko mamy jeśli niemowlak jest karmiony wyłącznie nim. Uzupełnianie płynów jest bardzo ważne, aby nie dopuścić do zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. Dziecko często nie pokazuje, że chce mu się pić. Nasza w tym rola, aby odpowiednio o nie zadbać.

CZYTAJ TAKŻE:   Czy warto jechać z dzieckiem w góry?

Upały z dzieckiem – jak przetrwać w domu?

Po pierwsze, nie należy przegrzewać dziecka. Może spokojnie pozostać w samej pieluszce, a maluch pochodzić bez ubrania. Bardzo ważne jest też to, aby jak najczęściej zmieniać pieluchy, aby nie dopuścić do odparzeń. Kiedy maluch złapie drzemkę, zrezygnujmy z nakrywania go kocykami. W zupełności wystarczy delikatna, tetrowa pieluszka lub lekki ręcznik. Jeśli karmisz piersią, przystawiaj dziecko najczęściej, jak tylko się da. Bądź przy maluszku na każde żądanie, kiedy tylko pokaże, że chce mu się pić czy jeść. To bardzo ważne. Jeśli dziecko jest karmione butelką, analogicznie podawaj mu picie. Najlepsza jest przegotowana, schłodzona do temperatury pokojowej woda mineralna – ta słabo mineralizowana.

Spacer z dzieckiem w upalny dzień

Najlepszą porą na spacer z dzieckiem w upalny dzień są godziny przedpołudniowe, a następnie popołudniowe – po godzinie 17. Wtedy nie jest już tak bardzo upalnie. Pamiętajmy o tym, że dziecko jest małym człowiekiem. Jeśli więc jako rodzic ledwo wytrzymujemy w sukience na ramiączka czy przewiewnych spodenkach, nie ubierajmy dziecka w kilka warstw. Bawełniane body bez rękawków czy bawełniany podkoszulek wespół z pieluszką, bądź spodenkami/spódniczką u dziecka odpieluchowanego w zupełności wystarczą. Pamiętajmy też o nakryciu głowy w przypadku dziecka chodzącego. 

Bardzo ważne jest to, aby przed wyjściem z dzieckiem na spacer w upalny dzień chronić jego delikatną skórę. Nałóżmy więc na nią co najmniej 20 minut przed wyjściem krem z filtrem. Aby schłodzić malca podawaj mu płyny, przyda się także woda w sprayu. Jeśli dziecko jeździ w wózku, pamiętaj o parasolu dającym cień. Jeśli wychodzisz z niemowlakiem, przebywaj w cieniu. Nigdy nie stawiaj wózka z niemowlakiem na słońcu. Jeśli dzień jest naprawdę upalny, spokojnie możesz zrezygnować ze spaceru.

Dodaj komentarz

Top