Jesteś tu
Strona domowa > Ciąża > Jak obliczyć dni płodne?

Jak obliczyć dni płodne?

W życiu każdej rodziny planowanie potomstwa jest poważną decyzją. Znajomość własnego ciała i cyklu owulacyjnego jest dla kobiety pierwszym krokiem do tego, aby w naturalny  sposób zaplanować zajście w ciążę. Idealnym sposobem, aby dowiedzieć się więcej o funkcjonowaniu własnego organizmu jest sporządzenie osobistego kalendarza dni płodnych, który w przybliżeniu określi działanie mechanizmu rozrodczego.

W cyklu miesięcznym kobiety wyróżnić można kilka etapów. Cykl ten rozpoczyna się miesiączką, trwającą około pięciu dni, następnie nadchodzą dni niepłodne, których z kolei jest około siedmiu. Po tym czasie, temperatura ciała stopniowo ulega zwiększeniu, a co za tym idzie, śluz w szyjce macicy gęstnieje, nie jest już tak przezroczysty jak dotychczas. Jest to sygnał, że zbliża się owulacja (u zdrowej kobiety występuje raz w całym cyklu), potocznie zwana jajeczkowaniem, która u wielu kobiet objawia się bólem w podbrzuszu i ogólnym rozdrażnieniem.

Dni płodne, a zapłodnienie

Średnio w cyklu miesięcznym kobiety jest siedem dni płodnych. Ten okres jest najbardziej sprzyjającym czasem dla plemników, które w tym czasie maja największą szansę na przeżycie i zapłodnienie komórki jajowej w drogach rodnych kobiety. Zdrowe, zdolne do zapłodnienia komórki jajowej plemniki, są w stanie przetrwać nawet kilka dni, zaś w tym czasie ich szansa na dotarcie do komórki jajowej jest dużo większa niż w innych etapach cyklu miesięcznego kobiety.

Kiedy plemnik dociera do komórki jajowej, trwale się z nią łączy, tworząc zygotę, czyli zapłodnioną komórkę jajową. Jeżeli zaś do komórki nie wniknął żaden plemnik obumiera ona, uwalniając zanikające później ciałko żółte.

Po tym etapie mają miejsce kolejne dni niepłodne, a śluz znów staje się przeźroczysty i nie jest już tak gęsty jak wcześniej. Błona śluzowa macicy w tym czasie oczyszcza się i złuszcza, co prowadzi do kolejnej miesiączki.

CZYTAJ TAKŻE:   Jak stan zębów przyszłej mamy wpływa na rozwój nienarodzonego dziecka?

Podsumowując – cykl miesięczny kobiety dzieli się na:

  • Miesiączkę;
  • Fazę pęcherzykową- odnowa i wzrost błony śluzowej macicy;
  • Fazę owulacyjną- jajeczkowanie;
  • Fazę lutealną- dalsze wzrastanie błony śluzowej macicy, okres niepłodny;

Ostatnia faza zwana jest potocznie zespołem napięcia przedmiesiączkowego, podczas którego kobiety często czują się rozdrażnione, niespokojne, pojawiają się niedoskonałości na skórze, a także można odczuwać ból i obrzmiałość piersi; wzmacnia się też łaknienie.

W powszechnej świadomości przyjęło się, że cykl miesięczny kobiety powinien trwać 28 dni, w rzeczywistości jednak, cykle kobiet powinny być nie krótsze niż 25 dni i nie dłuższe niż 35 dni. Jest to norma, która nie wymaga konsultacji medycznej. Każda kobieta ma swój indywidualny cykl miesięczny i nie ma jednego mechanizmu, który odpowiadałby każdej z pań. 

Z punktu widzenia planowania rodziny, wiedza o własnym cyklu miesięcznym jest bardzo istotna. Niezwykle ważnym jest odczytywanie sygnałów, które daje kobiecie jej własne ciało. Kalendarz może w przybliżeniu pokazać jak kształtuje się cykl, jednak nie jest on nieomylny. Na przebieg cyklu miesięcznego ma wpływ stres, sposób odżywiania, tryb życia, a także wiele innych czynników zewnętrznych. Na rynku dostępne są także testy owulacyjne, które pomogą uściślić, kiedy kobieta ma dni płodne, a kiedy nie ma możliwości zajścia w ciążę.

Cykl miesięczny kobiety można przyrównać do koła, które się zamyka, należy jednak pamiętać o etapach, które następują ściśle po sobie i dokładnie je poznać.

Jak obliczyć dni płodne?

Dodaj komentarz

Top