Jesteś tu
Strona domowa > Rodzice > Odwodniona skóra — czym się charakteryzuje?

Odwodniona skóra — czym się charakteryzuje?

Uczucie ściągnięcia, zaczerwienienie i szorstkość wiele osób definiuje jako suchy typ cery, jednak bardzo często w ten sposób objawia się odwodniona skóra. Niedostateczne nawodnienie naskórka, nie tylko wygląda nieestetycznie, ale powoduje również, że nie spełnia on swojej funkcji ochronnej. Czym charakteryzuje się odwodniona cera? Podpowiadamy.

Czym różni się odwodniona skóra od suchej?

Wiele osób myli odwodnioną skórę z suchą. Jednak ta pierwsza odnosi się do stanu, który jest przejściowy i spowodowany brakiem odpowiedniego nawilżenia naskórka. Zaś skóra sucha to jeden z typów cery, któremu zazwyczaj brakuje natłuszczenia i nawilżenia.

Odwodniona skóra może być spowodowana niedoborem składników nawilżających, które bezpośrednio wpływają na jej nawodnienie. Określane są jako NMF i należą do nich m.in. aminokwasy, mocznik i kwas mlekowy. Składniki te znajdują się w naskórku, a w przypadku niedoboru mogą doprowadzić do jego nieszczelności.

Odwodniona skóra — objawy

Odwodniona skóra przede wszystkim jest podrażniona, nadwrażliwa i napięta. Wywołuje uczucie ściągnięcia, dyskomfortu i pieczenia. Dodatkowo spada jej elastyczność, co sprawia, że ma większą tendencję do powstawania zmarszczek. Traci również swój blask i koloryt.

Przyczyny odwodnienia skóry

Przyczyn odwodnienia skóry może być naprawdę wiele. Od nieodpowiedniej diety, która dostarcza organizmowi zbyt małej ilości płynów, przez działanie czynników zewnętrznych takich jak nadmierna ekspozycja na wiatr, słońce, mróz, klimatyzację i inne zmiany środowiskowe aż po nieodpowiednią pielęgnację.

CZYTAJ TAKŻE:   Czy stan cywilny i posiadanie dzieci mają wpływ na wysokość składki OC?

Ten ostatni czynnik często bezpośrednio wpływa na stan naszej cery. Stosując kosmetyki, które w swoim składzie zawierają silne detergenty, dużą ilość alkoholu lub produkty wysuszające i matujące, bardzo łatwo jest uszkodzić barierę lipidową skóry i doprowadzić do jej odwodnienia.

Pielęgnacja skóry odwodnionej

Odwodniona cera wymaga szczególnej pielęgnacji. Należy unikać żeli do mycia twarzy, które zawierają silne związki powierzchniowo-czynne, które podrażniają i wysuszają taką cerę. Tonik zaś powinien być pozbawiony alkoholu, który również działa niekorzystnie na naskórek.

Kremy do twarzy muszą być pozbawione parabenów, silikonów i substancji zapachowych, ponieważ związki te mogą dodatkowo podrażniać już nadwrażliwą, odwodnioną cerę. Warto sięgnąć po preparaty, które wnikają w głąb naskórka i dostatecznie go nawilżają i regenerują.

Jakich składników szukać w kosmetykach do odwodnionej cery?

W pielęgnacji odwodnionej cery warto sięgnąć po kosmetyki zawierające kwas hialuronowy. Ma on możliwości wiązania wody w skórze, ponieważ dociera do jej głębokich warstw. Dodatkowo nawilża ją i wygładza, dzięki czemu staje się ona elastyczna, a uczucie podrażnienia i swędzenia szybko znika.

Pantenol zaś nawilża skórę, nadaje jej miękkość i zatrzymuje wodę w głębi naskórka, dzięki czemu wzmacnia barierę hydrolipidową. Przynosi również ulgę podrażnionej cerze i przyspiesza gojenie drobnych ran. Niacynamid zaś, czyli witamina B3 pomaga odbudować uszkodzenia naskórka i ma działanie ujędrniające.

Dodaj komentarz

Top