Jesteś tu
Strona domowa > Dziecko > Pierwszy rok życia dziecka w pigułce

Pierwszy rok życia dziecka w pigułce

Podczas pierwszych 12 miesięcy życia człowiek przechodzi niewyobrażalną zmianę: z nieporadnego maleństwa, Twoje dziecko staje się ciekawym świata i pełnym umiejętności szkrabem.

Okres niemowlęcy kończy się wraz z upływem pierwszego roku życia. Przez ten czas, z miesiąca na miesiąc, maluch nabywa nowe umiejętności i zmienia się nie do poznania. Pamiętaj jednak, żeby nie porównywać stopnia rozwoju swojej pociechy z jego rówieśnikami. Każde z dzieci rozwija się przecież w swoim tempie a opisane poniżej umiejętności u jednego malca pojawiają się szybciej, a u innego później.

Pierwszy rok życia dziecka

Pierwszy rok życia dziecka

1 miesiąc

Twoje maleństwo określane jest mianem noworodka. Praktycznie przez cały czas śpi. Budzi się na jedzenie, a okresy aktywności są bardzo krótkie. Dziecko potrafi efektywnie ssać, a przytrzymywane pod paszki do pionu, przebiera nóżkami, próbując postawić pierwsze kroczki. Bardzo wyraźnie można obserwować odruch chwytny. Malec doskonale słyszy, za to słabo widzi.

2 miesiąc

Nadal większą część doby maluch przesypia, choć czas kiedy jest aktywny i rozgląda się wokół -wydłuża się. Dziecko potrafi już ruszać główką na boki i świadomie uśmiechać się. Jego mięśnie są coraz mocniejsze: położone na brzuszku unosi do góry główkę.

3 miesiąc

W okresie 2-3 miesiąca życia, malca może męczyć kolka niemowlęca – przykra dolegliwość małego brzuszka, która na szczęście mija. Rozwija się układ kostny i mięśniowy – dziecko położone na brzuszku potrafi unieść się na rękach i wytrzymać w tej pozycji około jednej minuty. Maluch chętnie obserwuje otoczenie, obracając główkę w kierunku źródła dźwięku. Jeśli podasz mu grzechotkę – chwyci ją i zacznie potrząsać.

4 miesiąc

To czas kiedy dziecko intensywnie ćwiczy, nabierając coraz większej sprawności: próbuje przewracać się z pleców na brzuch i chętnie wyciąga rączkę po podawaną mu zabawkę. Podtrzymywane pod paszki, czując pod stopami twarde podłoże, prostuje i zgina nogi, jakby chciało zrobić przysiad. Szkrab ochoczo podąża wzrokiem za interesującym go przedmiotem, znajdującym się około 20 cm od jego twarzy. Lubi się bawić, najchętniej z osobami które zna.

5 miesiąc

Pięciomiesięczny brzdąc w pełni panuje nad ruchami głowy, trzymając ją pewnie w pozycji pionowej. Sprawnie przewraca się z pleców na brzuch. Z zainteresowaniem bawi się swoimi rączkami i…nóżkami, chętnie wkładając je do buzi. Może pojawić się pierwszy ząbek.

Szósty miesiąc

Półroczne dziecko to prawdziwy siłacz! Chwycone za rączki, podciąga się do pozycji siedzącej i siedzi, gdy ma oparcie na plecach. Maluszek z łatwością chwyta przedmioty znajdujące się wokół niego, nawet te małe. Ma lepszą pamięć i coraz sprawniej rozumuje: wie, że rzeczy znikają ale można je znaleźć. Uwielbia się bawić i słuchać krótkich bajek, czytanych przez bliską mu osobę.

7 miesiąc

Około siódmego miesiąca życia maluch podwaja swoją wagę urodzeniową. Chętnie sprężynuje, czyli podskakuje gdy przytrzymasz go za paszki. Leżąc zaczyna kręcić się wokół własnej osi, próbuje pełzać, początkowo do tyłu. Z pozycji na brzuszku potrafi się podnieść na kolana, podpierając się przy tym rączkami. Zaczyna reagować na swoje imię, naśladuje zachowania najbliższych. Potrafi wskazać na zabawkę, o którą pytasz. Pojawiają się pierwsze sylaby: ma-ma, ta-ta, ba-ba, da-da.

CZYTAJ TAKŻE:   Letni wierszyk

8 miesiąc

Ośmiomiesięcznie niemowlę zazwyczaj jest w stanie samodzielnie usiąść i siedzieć przez dłuższą chwilę bez podparcia. Podejmuje pierwsze próby raczkowania. Sprawnie bawi się zabawkami, znajdującymi się wokół. Jeśli je wcześniej tego uczyłaś, potrafi pokazać gdzie ma oczko, gdzie nosek. To czas, kiedy maluch zaczyna podejmować pierwsze, niezdarne próby samodzielnego jedzenia. Niemowlę w tym wieku potrafi już okazać nie tylko zadowolenie, ale i złość, np. w momencie gdy odbierasz mu zabawkę.

9 miesiąc

To czas intensywnego wzrostu i zmian proporcji ciała: rączki i nóżki rosną teraz szybciej niż tułów i główka. Tkanka tłuszczowa przyrasta wolniej, dlatego może się wydawać, że maluch jest nieco szczuplejszy.
Szkrab jest coraz silniejszy. Siedzenie nie sprawia mu większego kłopotu. Próbuje wstawać, trzymając się szczebelków łóżeczka.

Jego działanie staje się coraz częściej celowe, a nie przypadkowe. Chętnie wyrzuca zabawki z łóżeczka, obserwując gdzie spadły i domagając się ich ponownego otrzymania. Malec rozumie około 30-40 słów.

10 miesiąc

W tym czasie niemowlę bez problemu porusza się raczkując. Próbuje także stawiać pierwsze kroki, trzymając się mebli.  Dziesięciomiesięczny malec to prawdziwa mądrala. Rozumie polecenia typu „daj” „połóż’ itp., choć nie zawsze chce się do nich zastosować. Pojawiają się pierwsze proste słowa, takie jak: mama, tata. Maluszek tworzy swój własny „słownik”. Szybko się zorientujesz, że mówiąc np. „am” – chce dostać jedzenie.

11 miesiąc

Twoja pociecha potrafi już samodzielnie stać przez krótką chwilę. Chętnie zwiedza mieszkanie, prowadzona za obie rączki (czasami za jedną) przez opiekuna. Podczas spaceru przykuca, próbując dosięgnąć np. zabawkę, nie potrafiąc jednak samodzielnie wstać.  Dziecko wyraźnie zaznacza swoje niezadowolenie mówiąc „nie!” w momencie gdy np. chcesz je nakarmić czymś, czego nie lubi. Dziecko zna imiona domowników, wie jak wabi się Wasz pies.

12 miesiąc

To czas, kiedy Twoja pociecha przestaje być niemowlęciem i ochoczo wkracza w drugi rok życia. Maluch próbuje być już samodzielny. Czasami stawia swoje pierwsze kroki, choć najsprawniej nadal wychodzi mu raczkowanie. Próbuje wspinać się po schodach, ale nie umie z nich zejść. Roczne dziecko wykazuje dużą nieufność w stosunku do obcych, nie potrafi jeszcze nawiązać kontaktu z rówieśnikami. Chętnie natomiast bawi się z rodzicami i osobami, które dobrze zna.

Dodaj komentarz

Top