Jesteś tu
Strona domowa > Ciąża > Połóg – 5 rzeczy o których musisz pamiętać po porodzie

Połóg – 5 rzeczy o których musisz pamiętać po porodzie

Połóg, to czas, kiedy twoje krocze się regeneruje po tzw. porodzie siłami natury. To bardzo ważne, abyś odpowiednio o nie zadbała, aby nie tylko szybko dojść do siebie, ale także nie dopuścić do powstania groźnych infekcji. Sprawdź, o czym szczególnie powinnaś pamiętać.

polog
self.com

Połóg, a ból

Poród, to duży wysiłek dla całego organizmu. Jedno z najbardziej intymnych miejsc na twoim ciele – krocze odczuje to najbardziej. Jego okolica może być opuchnięta, mogą powić się w nim rany, które utrudniają siedzenie, oddawanie moczy czy poruszanie się, a na domiar wszystkiego – zwiększają ryzyko powstania infekcji. Musisz pamiętać o tym, że teraz w sposób szczególny należy dbać o odpowienią pielęgnację. Oto nasze pielęgnacyjne top 5 w połogu.

Pielęgnacja w połogu – 5 wskazówek

1. Dbaj o higienę – teraz musisz myć się często i bardzo starannie. Czystość okolic miejsc intymnych ma teraz strategiczne znaczenie. Staraj się podmywać jak najczęściej i jak tylko tego będziesz potrzebować – przynajmniej trzy razy dziennie. Rób to najlepiej pod bieżącą wodą i zawsze – w kierunku do odbytu.

2. Zadbaj o odpowiednie wysuszenie po umyciu. Po każdym podmyciu dokładnie osusz okolice intymne. Wilgoć nie jest dobrym sprzymierzeńcem dla gojenia się ran. Zrezygnuj na jakiś czas z tradycyjnego ręcznika i zastąp go delikatnym i chłonnym papierowym.

CZYTAJ TAKŻE:   Ćwiczenia na płaski brzuch po porodzie - pilates z dzieckiem

3. Dezynfekuj ranę. To dotyczy kobiet, któr miały nacięcie lub po porodzie należało wykonać zabieg zszywania. Możecie w stym celu zastosować środek o działaniu przeciwbakteryjnym, czyli antyseptycznym. Ten zmniejszy ryzyko powstania infekcji, a także przyspieszy proces gojenia się ran. Poradźcie się ginekologa, na który najlepjej postawić.

4. Używaj odpowiednich podpasek/podkładów. Wszystko zależy od tego, jak bardzo obfita jest wydzielina w czasie połogy. Bardzo ważne jest to, żeby były one przewiewne i zmieniane nie rzadziej niż co 2 lub 3 godziny. Kategorycznie zapomnijcie o stosowaniu tamponów! Pamiętajcie także o każdorazowym myciu rąk – zarówno przed, jak i zmianą podpaski.

5. Postaraj się wzmocnić mięśnie Kegla. Oczywiście w miarę możliwości i waszego samopoczucia. Nic na siłę. W jaki sposób wykonać ćwiczenie? Mocno napnij mięśnie wokół pochwy oraz odbytu. Zrób to tak, jakbyś próbowała powstrzymać mocz w trakcie jego oddawania. Zaciśnij mięśnie okolic krocza. Wytrzymaj w takiej pozycji około 10 senkund. Postaraj się potem rozluźnić i powtórzyć ćwiczenie jeszcze kilka razy.

Pamiętajcie – każda z nas jest inna, każdy poród jest inny. Jedna kobieta będzie potrzebowała kilku dni na regenerację, inna – kilku tygodni. Bez względu na to jednak, jak długi będzie czas rekonwalescencji pamiętajcie o jednym – dbajcie o siebie. To jest wasz czas.

Dodaj komentarz

Top