Jesteś tu
Strona domowa > Eksperci radzą > Przekąski bez cukru – przepisy!

Przekąski bez cukru – przepisy!

O tym jak warto przygotowywać dla dzieci posiłki bez cukru i nie przyzwyczajać ich do słodkiego smaku pisaliśmy już tu i tu.

Tak samo jak w przypadku diet eliminacyjnych łatwo powiedzieć, ale pytanie co w takim razie podać, jakie przekąski wybierać, aby były zdrowe i aby nasze pociechy chętnie je zjadały…

Pyszne przekąski bez cukru

Dużo łatwiej mają rodzice, czytający ten artykuł na etapie rozszerzania diety swoich maluchów. Zaczynając później, jest trudniej, ale nie jest to niemożliwe, więc w każdej chwili warto podjąć wyzwanie.

Najważniejsze nie dosładzajmy produktów, które tego nie wymagają z definicji: zupy, sosy, jogurty, herbatki. W ten sposób uzależniamy dziecko od cukru i przyzwyczajamy do słodkiego smaku. Jeśli dziecko przez jeden dzień nie będzie nic piło, bo odmawia picia czystej wody lub herbatki owocowej bez cukru, to zapewniam, że się nie odwodni, a w końcu jego pragnienie będzie tak duże, że wypije zaproponowaną przez nas wodę. Brzmi trochę brutalnie, ale jeśli w domu nie ma produktów których nie chcemy podawać dziecku, to zdecydowanie ułatwi sprawę.

Przekąski bez cukru dla dzieci

Oto 5 pomysłów na zdrowe przekąski bez cukru

1. Mus jabłkowo – truskawkowo – bananowy z amarantusem ekspandowanym lub kaszą jaglaną ekspandowaną.

Mus możemy zrobić z różnych owoców, tych które mamy w domu lub tych, które lubi nasze dziecko.
Jak przygotować: zmiksuj w blenderze owoce. Jabłko 1 szt. obierz i pokrój w kostkę. Podduś w małym rondelku z dodatkiem niewielkiej ilości wody (tak, aby nie przywarły do dna), duś pod przykryciem aż będą miękkie, dodaj truskawki pod koniec duszenia. Poczekaj aż lekko przestygną i zmiksuj wszystko w blenderze na gładką masę. Aby posiłek nasycił dziecko na dłużej możesz posypać całość amarantusem ekspandowanym, dzieci go uwielbiają. Możesz też do takiego musu dodać łyżkę ugotowanej kaszy jaglanej i zmiksować wszystko razem.
Taki mus owocowy na gorąco możesz łatwo zapasteryzować w słoiczku i na dni kiedy potrzebna jest szybka przekąska, a na jej przygotowanie brak czasu będzie jak znalazł.
Pamiętaj, że owoce mogą być mrożone (maliny, jagody, truskawki), co pozwala urozmaicić dietę przez cały rok.

WSKAZÓWKA

Jeśli dodamy szpinak, mus będzie zielony. Jeśli zmiksujemy, mango i jabłko z bananem, mus będzie żółty. Połączmy eksperymenty w kuchni z nauką kolorów. Banan niech nada odpowiednią słodycz. Możesz też dodać do musu wody, soku jabłkowego lub mleka i mamy koktajl. Logopedzi polecają picie gęstych koktajli przez słomkę w celu ćwiczenia mięśni okolic ust. Pamiętajmy tylko o tym,  żeby dziecko nie zagryzało słomki, a trzymało ją wyłącznie ustami.

2. Lody z musu jak wyżej.

Mamy w domu taki patent na dojrzałe banany, że jak nie uda nam się zjeść wszystkich, które są w domu i robią się czarne wrzucamy je do woreczków strunowych i do zamrażarki. Jak syn ma ochotę na lody, albo nie chce jeść kilka dni owoców, a naszemu trzylatkowi się to zdarza, to kupujemy owoce u Pani Bożenki w warzywniku i w zależności co jest, miksujemy z bananem zamrożonym. Lody mają od razu idealną konsystencję do jedzenia łyżeczką. A mus lub koktajl z dowolnych owoców można włożyć do foremek na lody (do kupienia w wielu sklepach internetowych, ale również w supermarketach) i po kilku godzinach, są gotowe do zjedzenia. Jeśli Twoje dziecko nie chce jeść owoców, szukaj alternatywnych form ich podania. Domowe lody z samych owoców (nie soków owocowych), to forma słodyczy idealna przez cały rok.

CZYTAJ TAKŻE:   Zdrowe przekąski bez cukru cz. 2

3. Jeszcze w temacie lodów.

Użyjcie wyobraźni i wyszukiwarki internetowej. Poszukajcie przepisów na lody z mleczka kokosowego z kakao (najlepiej surowe) – mamy smak czekoladowy, mogą być też lody z masła orzechowego (tylko takiego bez dodatków). Eksperymentujmy i oceniajmy co smakuje nam i dziecku. Będziecie zaskoczeni jak wiele produktów dzieci uważają za słodkie, jeśli nie jedzą słodyczy ze sklepu.

4. Pudding z tapioki czekoladowy z bananem/mango/truskawkami

Jak przyrządzić: 200 ml mleka kokosowego zmieszać z 200 ml wody i zagotować w rondelku. Wsypać kakao (ale takie prawdziwe, a nie błyskawiczne) i dobrze wymieszać, żeby nie było grudek. Jak płyn będzie gorący wrzucić ¼ szklanki tapioki (to takie kuleczki z manioku, które można kupić w dziale kuchnie świata w supermarketach lub sklepach internetowych). Gotujemy pod przykryciem od czasu do czasu mieszając kulki. W zależności od wielkości kulek należy gotować od 20 do 40 min, tak aby kuleczki nie miały w białych środków i były w 100% przeźroczyste. Przekładamy do małych naczynek/pucharków i odstawiamy do wystygnięcia. Na wierzch układamy pokrojone w plasterki banany i zjadamy. Jeśli konieczne jest dosłodzenie to całość możemy polać miodem lub syropem klonowym.

5. Krem czekoladowy z awokado

Jak przyrządzić: dojrzałe i miękkie awokado kroimy i wyjmujemy pestkę. Wyjmujemy miąższ łyżką do blendera. Do tego 1 szt banana i 1 łyżka kakao (najlepsze jest kakao surowe). Miksujemy wszystko z łyżką oleju kokosowego. Układamy w miseczki lub pucharki dekorujemy płatkami migdałowymi lub pistacjami i zjadamy.
Można też krem zamknąć w słoiku i smarować nim pieczywo, ale ponieważ awokado szybko się utlenia nie polecam przygotowywania deseru z dużym zapasem. Zamiast oleju można dodać mleczka kokosowego lub innego roślinnego aby uzyskać wymarzoną konsystencję.

Zobaczcie sami, że przekąski nie są pracochłonne, są zdrowe i wcale wszystkie są bez mąki (zbóż), bez glutenu, bez nabiału i co najważniejsze bez dodatkowego CUKRU!!!

diet4u

Dodaj komentarz

Top