Jesteś tu
Strona domowa > Pielęgnacja > Komu przyda się laktator elektryczny i jak go wybrać? Podpowiadamy

Komu przyda się laktator elektryczny i jak go wybrać? Podpowiadamy

Komu przyda się laktator elektryczny i jak go wybrać? Podpowiadamy
Laktator to sprzęt, który bardzo często znajduje się na liście akcesoriów przydatnych podczas opieki nad niemowlęciem. Wiele kobiet od razu decyduje się na modele elektryczne z uwagi na komfortową obsługę. Czy jednak to zawsze dobry wybór?

Laktator to urządzenie, które świetnie wspomaga proces karmienia piersią. Pomaga uporać się z kryzysem laktacyjnym oraz nawałami pokarmu. Dzięki niemu można również odciągnąć odpowiednią ilość mleka, gdy w danym momencie nie ma możliwości, by dziecko przystawić do piersi, a mama nie chce podawać dziecku mleka modyfikowanego. Warto jednak mieć świadomość, że to wszystko jest w stanie zapewnić nie tylko laktator elektryczny, ale również ręczny. Dlaczego więc kobiety decydują się na tę pierwszą opcję?

Laktator elektryczny – urządzenie z wieloma zaletami

Popularność laktatora elektrycznego wynika przede wszystkim z komfortowej obsługi. Sprzęt, jako że działa na zasadzie automatycznego odciągania pokarmu, nie angażuje i nie męczy rąk. Nie ma bowiem potrzeby ściskania dłonią pompki, aby pobudzić wypływ mleka do butelki.

Do innych zalet laktatora elektrycznego zaliczyć można m.in.:

  • efektywne i szybkie odciąganie mleka – proces przebiega znacznie szybciej w porównaniu z laktatorem ręcznym
  • możliwość regulowania tempa i siły ssania – dzięki temu urządzenie jest w stanie poradzić sobie z odciągnięciem nawałów mlecznych, zapobiegając zastojom pokarmu.

Komfort korzystania z laktatora elektrycznego oraz efektywna jego praca sprawia, że większość kobiet decyduje się na taki model – mimo że jego cena waha się w granicach nawet kilkuset złotych.

Kiedy warto zakupić laktator elektryczny?

Decyzja o zakupie laktatora elektrycznego powinna być podyktowana własnymi oczekiwaniami i potrzebami. Niemniej jednak można wskazać kilka sytuacji, kiedy model elektryczny ma dużą przewagę nad laktatorem ręcznym.

  • Kiedy kobieta ma problemy z laktacją

Kryzys laktacyjny lub nawał pokarmu to problemy, z którymi nie zawsze poradzi sobie laktator ręczny. Nie jest on bowiem w stanie aż tak efektywnie odciągnąć pokarm, by np. pozbyć się zastojów w przewodach mlecznych albo mocno pobudzić laktację w przypadku niedoboru pokarmu.

Lataktory elektryczne charakteryzują się wyższą siłą ssania, a niektóre modele pozwalają również na wybór siły ssania. Dzięki temu znacznie łatwiej można poradzić sobie z przejściowymi problemami w karmieniu piersią.

  • Kiedy kobieta wraca do pracy, ale chce karmić piersią dziecko
CZYTAJ TAKŻE:   Dodatkowe zajęcia w przedszkolu – wybieraj z głową!

Wiele kobiet, które wracają do pracy, rezygnuje z karmienia piersią na rzecz podawania mleka modyfikowanego. Tymczasem wystarczy zaopatrzyć się w dobry laktator elektryczny, by szybko i efektywnie odciągać naturalny pokarm i podawać go w butelce. Jako że urządzenie elektryczne działa bardzo wydajnie, pozwala wypełnić mlekiem całą butelkę w bardzo krótkim czasie.

Wybór odpowiedniego laktatora elektrycznego ma znaczenie

Laktator elektryczny to zawsze dobre rozwiązanie. Warto jednak mieć świadomość, że nie wszystkie urządzenia są tak samo skuteczne. Zdarzają się bowiem sytuacje, kiedy konkretny model świetnie sprawdza się u jednej kobiety, zaś u drugiej nie jest w stanie odciągnąć ani jednej kropelki mleka.

Decydując się na zakup laktatora elektrycznego, warto zatem zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Uwzględniając je podczas dokonywania wyboru, można zwiększyć swoje szanse na podjęcie trafionej decyzji.

  • Laktator z dwufazowym odciąganiem pokarmu

Są to modele, które imitują ssanie piersi przez dziecko w niemal identycznym stopniu. Takie urządzenia pozwalają bowiem na skorzystanie z trybu stymulowania wypływu pokarmu oraz trybu głębokiego ssania. Dzięki temu odciąganie mleka jest szybsze, efektywniejsze, a jednocześnie przyczynia się do naturalnego pobudzania laktacji.

  • Laktator z regulacją siły i tempa ssania

Możliwość regulacji siły i tempa ssania to dodatkowy atut, dzięki któremu odciąganie pokarmu jest bardziej komfortowe. Pozwala to na dostosowanie tempa pracy urządzenia do własnych preferencji. Jeżeli np. zachodzi konieczność silniejszego pobudzenia laktacji, wówczas można podkręcić moc i intensywność działania pompki.

  • Laktator zasilany na sieciowo i na baterie

Chociaż wiele elektrycznych laktatorów wymaga podłączenia do prądu, niektóre modele zasilane są również na baterie. To spore udogodnienie, ponieważ pozwala na korzystanie z urządzenia w dowolnym miejscu – szczególnie tam, gdzie nie ma dostępu do prądu.

  • Laktator z cichym trybem pracy

Wszystkie laktatory elektryczne generują hałas, ale różne jest jego natężenie. Wybierając urządzenie, warto postawić na modele ciche. Dzięki temu sprzęt nie będzie generował dokuczliwego hałasu, np. w trakcie odciągania pokarmu w pracy, podczas drzemki malucha czy nocnej pory.

Wybierając laktator elektryczny, warto również zwrócić uwagę na łatwą dostępność części zamiennych oraz ich przystępną cenę. Dzięki temu nawet intensywne użytkowanie urządzenia nie będzie wiązało się z wysokimi kosztami eksploatacyjnymi.

Dodaj komentarz

Top