Jesteś tu
Strona domowa > Dziecko > Rozwój dziecka w drugim roku życia

Rozwój dziecka w drugim roku życia

Przez pierwsze 12 miesięcy swojego życia maluch intensywnie rośnie i rozwija się. Z małego nieporadnego człowieczka staje się aktywnym odkrywcą otaczającego świata, coraz bardziej samodzielnym, ze swoim mocno zaznaczonym „ja”. A przed nim kolejny, nie mniej ekscytujący, drugi rok życia.

dzieko 2 lata
Parents Magazine

Co potrafi roczne dziecko? Bardzo wiele. Malec sprawnie raczkuje, często próbuje postawić pierwsze kroki, zazwyczaj z pomocą dorosłego. Lubi się bawić, rozpoznaje zabawki i umie wykonywać działania w określonej kolejności. W kolejnym roku życia doskonali te umiejętności oraz nabywa nowe, które są dla niego cennymi życiowymi doświadczeniami. Niech nie kusi Cię jednak porównywanie osiągnieć swojego dziecka z dokonaniami jego rówieśnikami. Każdy szkrab rozwija się bowiem w swoim indywidualnym tempie.

12-14 miesiąc

Na tym etapie najwięcej emocji maluszka oraz jego rodziców wzbudza nauka samodzielnego chodzenia. Większość dzieci pod koniec 14 miesiąca życia potrafi postawić samodzielnie parę kroków, choć zdarza się, że sztukę tę opanowują dopiero szesnastomiesięczne szkraby. Nowa umiejętność pochłania maluszka do tego stopnia, że coraz mniej chętnie siedzi w wózku, wykazując wielkie zainteresowanie samodzielnym spacerem. Pamiętaj, aby w tym czasie zaopatrzyć garderobę swojej pociechy w porządne i zdrowe dla stóp buty.
Początek drugiego roku życia to czas intensywnego rozwój mowy – 14 miesięczne dziecko wypowiada już około 50 słów, niekoniecznie poprawnie. Garnie się do samodzielnego jedzenia.

15-16 miesiąc

W tym czasie maluszek nadal rozwija swoje umiejętności manualne – nie tylko samodzielnie trzyma kubek, ale również prawidłowo z niego korzysta. Z chęcią bawi się, wkładać mniejsze przedmioty do większych, lubi układać klocki.
Teraz maluch wykazuje silne przywiązanie do swoich opiekunów, staje się zazdrosny i nieufny wobec obcych. Jeśli znikasz z jego pola widzenia choćby na moment, przywołuje Cię krzykiem lub płaczem. Dla dziecka w tym wieku rozumowanie jest takie: znikasz, więc Cię nie ma. Dlatego wychodząc z pokoju choćby na chwilę, uprzedź o tym szkraba. Nigdy nie zostawiaj go jednak samego na dłużej, gdyż w tym wieku malec jest jeszcze bardzo nieostrożny.
Dziecko z coraz większą uwagą i zrozumieniem słucha czytanych mu przez osobę dorosłą bajek, domagając się tej ulubionej. Potrafi przespać całą noc, choć normą jest jeszcze budzenie się, by possać pierś lub napić się wody.

CZYTAJ TAKŻE:   Rodzina Bioaron® – odporność i witaminowe wsparcie

17-18 miesiąc

Półtoraroczne dziecko potrafi być słodkim pieszczochem ale i małym buntownikiem. Coraz bardziej jest świadome swojej osobowości i skutecznie potrafi to wyrażać, testując przy tym cierpliwość rodziców. Często słyszysz „NIE!”, które jest nie tylko zaprzeczeniem, ale również chęcią zwrócenia na siebie uwagi .
Maluch sprawnie się porusza nie tylko do przodu ale również do tyłu. Odkrywa, że ma narządy płciowe i wykazuje nimi zainteresowanie.

19-20 miesiąc

To czas, kiedy maluch wszystko chce robić sam: ubierać się, kąpać, jeść. Pod czujnym okiem dorosłego, można mu pozwolić na próby bycia samodzielnym w określonych czynnościach. Tym bardziej, że ograniczenie go w tym zakresie spotyka się zazwyczaj z silnym sprzeciwem: złością, krzykiem a nawet płaczem.
Rączki malca są coraz bardziej sprawne: dziecko potrafi już łapać i rzucać piłkę. Nadal atrakcyjniejsze jest dla niego towarzystwo dorosłych, znanych mu osób, niż obcych dzieci.
Stopniowo możesz zacząć przygotowywać go nauki czystości, pokazując nocnik i tłumacząc, do czego służy.

21 – 22 miesiąc

Maluszek uwielbia się bawić, choć bywa przy tym niecierpliwy: wszystko musi dostać tu i teraz. Wykazuje duże zainteresowanie zabawami typu „ a ku ku” lub w chowanego. Często wyobraża sobie, że jest jakąś postacią z bajki (księżniczką czy rycerzem), skutecznie ją naśladując.
Chętnie chwyta za kredki i umie narysować już kółko. Ochoczo uczy się piosenek, wierszyków, słucha bajek. Niestety zazwyczaj przepada również za kreskówkami, oglądanymi w telewizji lub na monitorze komputera. Pamiętaj o kontrolowaniu czasu spędzanego w ten sposób.

23-24 miesiąc

Dla dziecka w tym wielu nadal całym światem są jego najbliżsi: rodzice, opiekunka, dziadkowie. Maluch jednak zaczyna dostrzegać inne osoby, w tym rówieśników. Z uwagą im się przygląda, choć nie umie jeszcze nawiązać z nimi zabawy. Rozwija się mowa – szkrab potrafi powiedzieć kilka logicznych zdań składających się z paru słów. Chętnie bawi się, tańczy w rytm muzyki. Dwulatek, często przy pomocy rodzica, potrafi korzystać z nocnika.

 

Dodaj komentarz

Top