Jesteś tu
Strona domowa > Dziecko > Jak sprawdzić czy dziecko się najada?

Jak sprawdzić czy dziecko się najada?

Jeśli karmisz piersią, być może nachodzą Cię wątpliwości, czy Twoje dziecko zjada wystarczającą ilość pokarmu, zapewniającego mu prawidłowy rozwój. Nie możesz przecież, w przeciwieństwie do mam podających maluchom mleko z butelki, precyzyjnie odmierzyć ilości płynów, które konsumuje szkrab. Ale są skuteczne sposoby na to, by sprawdzić czy maluszek wystarczająco się najada.

Matka natura wyposażyła organizm kobiety we wspaniały mechanizm, dostosowujący ilość pokarmu w piersiach do potrzeb maluszka. Dlatego w zdecydowanej większości przypadków nie musisz niepokoić się o to, że z przyczyn fizjologicznych nie jesteś w stanie wykarmić malca. Wystarczy wiara i optymizm. Jeśli jednak martwisz się czy Twoje dziecko wypija wystarczającą ilość mleka, musisz zwrócić uwagę na kilka spraw.

Najadanie niemowlaka
Lucy Edgehill

Upewnij się, że maluch ssie efektywnie

Jak to sprawdzić? Przyłóż dziecko do piersi i obserwuj czy podczas karmienia rytmicznie i energicznie porusza żuchwą – u niektórych szkrabów ruszają się również uszka. Sprawdź czy maluch nie śpi, cmokając pierś jedynie od czasu do czasu i traktując ją jak smoczek. Charakterystyczny odgłos połykania mleka powinnaś słyszeć co najmniej 5-10 minut. Jeśli Twoja pociecha jest wyjątkowym leniuszkiem, karmienie może trwać znacznie dłużej. Poza tym niemowlę, jak każdy człowiek, ma różne potrzeby. Jednego dnia musi więcej zjeść, innego nie ma apetytu. Dlatego częstotliwość i długość karmienia jest cechą zmienną, zależną od wielu czynników.

Policz, ile razy karmisz dziecko

Noworodek powinien być karmiony około 8 razy na dobę, w tym przynajmniej raz z nocy. To ważne, ponieważ właśnie w nocy Twój organizm produkuje najwięcej prolaktyny odpowiedzialnej za laktację a mleko podawane w tej części doby ma najwięcej tłuszczu i kalorii. W miarę jak dziecko rośnie, przerwy pomiędzy kolejnymi karmieniami mogą być dłuższe.

CZYTAJ TAKŻE:   Bunt dwulatka – co trzeba wiedzieć? Jak reagować na złość dziecka?

Oceń kondycję piersi

Jeśli dziecko wypiło znaczną ilość mleka, gruczoły piersiowe stają się lżejsze i mniej napięte. Taką różnicę wyraźnie możesz odczuwać w pierwszych tygodniach laktacji. Po tym czasie piersi przed karmieniem nie są już tak obrzmiałe.

Obserwuj zachowanie malca

Nakarmiony maluch zasypia, albo spokojnie przygląda się otaczającemu światu. Dziecko które jest syte nie płacze i nie denerwuje się, odruchowo szukając znajomej piersi mamy. Jeśli Twój maluch po zakończonym posiłku jest bardzo niespokojny, nie oznacza to oczywiście że się nie najadł. Przyczyny takiego zachowania mogą być różne: chłód, złe samopoczucie czy po prostu gorszy dzień.

Przeprowadź test pieluszkowy

Przez pierwsze dni życia noworodek je niewiele, dlatego zmoczonych pieluszek jest od trzech do pięciu dziennie. Począwszy od trzeciej doby, ciężkich pieluszek powinno być około sześciu do ośmiu (w tym minimum dwa razy powinnaś zaobserwować kupkę). Oczywiście nie można tego dokładnie policzyć, gdyż pieluchy możesz zmieniać częściej, ale warto zwrócić na to uwagę.

Kontroluj wagę niemowlęcia

Prawidłowo karmione dziecko regularnie przybiera na wadze, choć nie od razu. W pierwszych dniach życia noworodek może mieć bowiem do czynienia z fizjologiczną utratą masy, która wynosi około 10% wagi początkowej. Najdalej w ciągu dwóch tygodni szkrab nadrabia zaległości i osiąga masę urodzeniową. Od tej pory przybiera na wadze – sprawdzisz to przy okazji kontrolnych wizyt pediatrycznych.

Dodaj komentarz

Top