Jesteś tu
Strona domowa > Aktualności > Swaddling czyli otulanie noworodka

Swaddling czyli otulanie noworodka

Swaddling (od angielskiego słowa swaddle – opatulać) to nic innego, jak znana od wieków metoda otulania noworodka, zapewniająca mu ciepło i bezpieczeństwo. Na czym dokładnie polega ta technika? Przeczytaj.

Pierwsze 9 miesięcy swojego życia maluch spędza w łonie matki, gdzie czuje się pewnie i bezpiecznie. W czasie porodu opuszcza swój azyl, a nowa przestrzeń niekoniecznie jest dla niego od razu interesująca a co więcej – komfortowa. Pod koniec trzeciego trymestru ciąży, nie ma on wiele miejsca na poruszanie się, raczej jest mu ciasno ale… do tego przecież przywykł. Wielu naukowców twierdzi, iż zapewnienie noworodkowi podobnych warunków jak w łonie matki, złagodzi lęk i stres związany z nowym otoczeniem.

Jak poprawnie zastosować swaddling?

Otulanie niemowlaka
mamanatural.com

Aby opatulić dziecko techniką swaddlingu, musisz zaopatrzyć się w niewielki, dziecięcy kocyk lub większą flanelową tkaninę. Kocyk składasz po przekątnej, uzyskując z ten sposób trójkąt, który kładziesz „do góry nogami” , czyli dwa rogi kocyka znajdują się u góry a trzeci na dole. Na tak położonym materiale musisz położyć dziecko na plecach z rączkami wzdłuż ciała. Następnie chwytasz prawy róg kocyka i opatulasz nim noworodka. W dalszej kolejności owijasz go spodem trójkąta a na końcu lewym końcem materiału.

CZYTAJ TAKŻE:   Nudzie mówimy stanowcze: NIE!

O tym pamiętaj!

Upewnij się, że dziecko leży w pozycji bezpiecznej na plecach (nigdy na brzuchu!), bez zgiętej rączki czy podwiniętej nóżki. Owiń je dokładnie, ale tez niezbyt ciasno – malcowi musi być po prostu wygodnie, a zbyt mocne owinięcie może doprowadzić nawet do dysplazji bioderek . Jak sprawdzić czy szkrabowi nie jest za ciasno? To proste – pomiędzy kocyk a klatkę piersiową dziecka powinnaś włożyć swoje 2-3 palce.

Regularnie sprawdzaj czy maluszek nie odczuwa dyskomfortu – nie jest powiedziane, że każdy noworodek musi lubić tę technikę. Zdarzają się i takie dzieci, które od początku potrzebują większej swobody ruchu. Obserwuj malca czy nie jest mu za gorąco, czy się nie poci i nie ma wilgotnej główki.

Na koniec pamiętaj, że swaddlig sprawdza się u dzieci zazwyczaj do 2 miesiąca życia. Te starsze do prawidłowego rozwoju potrzebują większej swobody. Może się jednak zdarzyć, iż ta metoda będzie dobra jedynie przez pierwsze kilka dni życia noworodka, który szybciej niż jego rówieśnicy będzie się domagał „wolności” . Dlatego uważnie obserwuj swoją pociechę i dostosuj tę technikę do jej rzeczywistych potrzeb.

Dodaj komentarz

Top