Jesteś tu
Strona domowa > Aktualności > Wielkanoc z dzieckiem – jak się do niej przygotować?

Wielkanoc z dzieckiem – jak się do niej przygotować?

Święta Wielkiej Nocy z punktu widzenia nauk chrześcijańskich są ważniejsze niż Boże Narodzenie, jednak zdecydowanie huczniej obchodzimy te drugie. To jednak wcale nie oznacza, że podczas Wielkanocy nie możemy zapewnić dziecku mocy atrakcji. Wręcz przeciwnie. Jeśli pomysłowo pokierujemy przygotowaniami do świąt i zadbamy o odpowiednią atmosferę, każdy malec będzie z niecierpliwością wyczekiwał kolejnej okazji do malowania jajek czy pieczenia babki. Zatem jak zorganizować kreatywne święta wielkanocne z dzieckiem? Oto nasze proste sposoby.

Przedświąteczne porządki z maluchem

Wielkanoc to wyjątkowy, rodzinny czas, który chcemy spędzić w pięknie udekorowanym i… wysprzątanym domu. Choć w święta najważniejsza jest przecież sfera duchowa i kontakt z najbliższymi, to jakoś nigdy nie możemy sobie odpuścić zrobienia wiosennych porządków tuż przed Wielkim Tygodniem. W czasie wielkiego sprzątania często mamy problem z zagospodarowaniem czasu dziecka, które pozbawione naszej uwagi zaczyna się niecierpliwić i rozrabiać. Warto zatem zaangażować malucha w rodzinne porządki i oddelegować go do zadań, których wykonanie znajduje się w jego zasięgu, a przy okazji sprawi mu wiele frajdy. Już dwulatek może pomóc w porządkowaniu mieszkania – wystarczy dać mu ściereczkę czy miotełkę i poprosić o wytarcie kurzu z niskich mebli. Nieco większe dziecko może z czystym sumieniem wziąć się za segregowanie i układanie swoich zabawek albo pomóc w wielkanocnych zakupach spożywczych. Maluch z pewnością poczuje się doceniony i ważny, a i nuda nie będzie mu doskwierać.

wielkanoc z dzieckiem
https://pl.pinterest.com/

Wspólne malowanie pisanek

Święta Wielkanocne kojarzą nam się głównie z jajkami, które symbolizują nowe życie, odrodzenie, a także radość i nadzieję, dlatego też nie może ich zabraknąć ani w naszym koszyczku wielkanocnym, ani na świątecznym stole, a tym bardziej w domowych dekoracjach. Jajka można ozdabiać na tysiące różnych sposobów, co stwarza niepowtarzalną okazję dla naszych dzieci, które nie lubią się nudzić. Malowanie pisanek i zdobienie jajek barwnymi naklejkami to jedna z najbardziej kreatywnych zabaw wielkanocnych dla dzieci, która nie tylko pozwala rozwinąć zdolności manualne i plastyczne, ale i spędzić czas w rodzinnym gronie. Do wspólnego malowania jajek farbkami warto też zaprosić kolegów i koleżanki naszego malucha, aby dzieci miały jeszcze więcej radochy, a my trochę czasu dla siebie.

wielkanoc z dzieckiem
https://pl.pinterest.com/

Świąteczne wypieki z pomocą dziecka

Podczas przygotowań do Wielkanocy nie tylko sprzątanie spędza nam sen z powiek, bo gotowanie tradycyjnych potraw i pieczenie ciast też potrafi pochłonąć wiele czasu. Wtedy też często zadajemy sobie pytanie, czym zająć dziecko? Kolejna bajka w telewizji czy gra na smartfonie to nie najlepsze rozwiązanie, dlatego warto pomyśleć o włączeniu dzieci do świątecznego pichcenia. Skomplikowane czynności kuchenne, zwłaszcza te z użyciem noża odpadają, jednak maluch może nam pomóc na wiele innych sposobów. Przesypywanie, przelewanie i mieszanie składników, ugniatanie i wyrabianie ciasta, wykładanie papierem formy do pieczenia czy wreszcie dekorowanie ciast czy sałatek to tylko niektóre z prac kuchennych, które można powierzyć maluchowi. Trzeba się liczyć powstaniem małego bałaganu, jednak czego się nie robi dla uśmiechu dziecka.

CZYTAJ TAKŻE:   Rozwód z orzekaniem o winie - konsekwencje
wielkanoc z dzieckiem
https://pl.pinterest.com/

Rodzinne dekorowanie domu na Wielkanoc

Chyba wszystkie dzieci uwielbiają prace plastyczne, dlatego warto dać się im wykazać podczas przygotowywania świątecznych dekoracji do domu. Dziecięca kreatywność i pomysłowość jest tutaj jak najbardziej wskazana, dlatego nie trzeba narzucać im swojej wizji, bo same sobie doskonale poradzą. Oczywiście podczas wycinania jajek czy zajączków z kolorowego papieru należy nadzorować malucha, aby nie zrobiło sobie krzywdy, jednak zresztą zabaw powinno pójść gładko. Zwłaszcza z rzeźbieniem baranków, kurczaczków i innych symboli wielkanocnych z modeliny lub masy solnej, którą można samodzielnie przygotować w domu. Nie można również zapomnieć o tak istotnym elemencie świątecznych dekoracji jak rzeżucha, która pięknie ozdobi stół, a w dodatku wzbogaci smak wielkanocnych dań.

wielkanoc z dzieckiem
https://pl.pinterest.com/

Ręcznie robiona palma wielkanocna

W polskiej kulturze zakorzenił się zwyczaj święcenia palmy wielkanocnej w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc, dlatego też należy odpowiednio wcześniej się w nią zaopatrzyć. Palmy coraz częściej można kupić nie tylko w kwiaciarniach, ale też w dyskontach, jednak często nie zadowalają naszych oczekiwań. Nie ma to jak własnoręcznie zrobiona palma, którą można ozdobić według własnego uznania. Oczywiście do procesu artystycznego warto zaangażować dziecko, które z pewnością stworzy niepowtarzalną kompozycję, którą będzie mogło się pochwalić przed innymi dziećmi. Co nam się przyda do zrobienia palmy wielkanocnej? Kolorowa bibuła, gałązki wierzby, bukszpanu i bazi, suche zboża oraz przybory papiernicze jak klej, nożyczki, taśmę klejącą czy cienki sznurek.

wielkanoc z dzieckiem
https://pl.pinterest.com/

Przygotowanie koszyka wielkanocnego

Śniadanie wielkanocne to przede wszystkim pokarm ze święconki, z którą idziemy do kościoła w Wielką Sobotę. Dzieci uwielbiają ten obrzęd, ponieważ mogą wymienić się między sobą czekoladowymi zajączkami i innymi smakołykami, które wkładamy do świątecznego koszyczka. Podczas jego przygotowywania warto poprosić dziecko o pomoc. Z pewnością będzie wniebowzięte, gdy będzie mogło swobodnie ozdobić go kolorowymi pisankami i kraszankami, wstążkami, zielonym bukszpanem czy kwiatami z bibuły.

Na koniec – śmigus dyngus

Poniedziałek Wielkanocny bez tradycyjnego polewania wodą? Nie ma mowy! Dla dzieci to świetna zabawa, podczas której z pewnością przydarzą się nie tylko małe psikawki, ale i pistolety na wodę z prawdziwego zdarzenia. Warto jednak pamiętać, żeby „wodną bitwę” przeprowadzić w odpowiednich warunkach, a wszystkie cenne sprzęty odpowiednio zabezpieczyć. Dla nas, dorosłych, śmigus dyngus to też ogromna frajda, kiedy można znów poczuć dziecięcą radość.

Dodaj komentarz

Top