Jesteś tu
Strona domowa > Rodzice > Wpływ podróżowania na zdrowie dzieci

Wpływ podróżowania na zdrowie dzieci

Wakacje to czas beztroskiej zabawy i wypoczynku. Jednak okazuje się, że rodzinne wyjazdy w tym okresie wykazują też niezwykle pozytywny wpływ na rozwój psychiczny dziecka, a przede wszystkim jego poziom koncentracji, IQ, kreatywność, a także poczucie szczęścia. Dlatego rodzice powinni zadbać o jak najlepsze wakacje z dziećmi, aby umiejętnie stymulować ich rozwój.

Rodzinny wypoczynek dla rozwoju mózgu

Spędzanie wakacji w domu nigdy nie będzie tak fascynujące, jak nawet krótki wyjazd. Co więcej, badania naukowe potwierdzają wyjątkowo pozytywny wpływ podróżowania na zdrowie dzieci. Wynika to z uruchomienia dwóch systemów w mózgu, które w normalnych warunkach domowych nie mają większych szans na zaistnienie albo będzie ono mocno utrudnione. Chodzi o zabawę (play) oraz poszukiwanie (seeking). Wyzwolenie tych dwóch mechanizmów sprawia, że nie tylko odpowiednio kształtuje się osobowość dziecka, ale przede wszystkim dochodzi do uaktywnienia składników neurochemicznych odpowiedzialnych za redukcję stresu oraz dobre samopoczucie.

Wakacje z dziećmi organizowane przez biuro podróży bądź samodzielnie umożliwiają odkrywanie nowych miejsc, co automatycznie włącza system poszukiwania. Jest to szczególnie intensywne ze względu na wyjątkową ilość bodźców – to przecież zetknięcie się z nowymi ludźmi, inną kulturą, krajobrazami i przyrodą, a czasami nawet z innym językiem. Jednocześnie dochodzi do stymulacji systemu zabawy. Na pewno zaprocentuje to w przyszłości, ponieważ taki młody człowiek będzie miał umysł otwarty i kreatywny. Rodzinny wypoczynek doskonale zatem pomaga w rozwoju i dojrzewaniu mózgu w płacie czołowym, a to część odpowiedzialna za kształtowanie inteligencji społecznej, funkcji poznawczych oraz umiejętnego ukierunkowania na osiąganie zamierzonych celów.

CZYTAJ TAKŻE:   Ekorodzice - jak być jednym z nich?

Rodzinny wypoczynek na lepszą koncentrację i wyższy poziom IQ

Badania naukowców amerykańskich nie pozostawiają żadnych złudzeń – wystarczy nawet 20 minut na łonie natury, aby w dużym stopniu poprawić u dzieci poziom koncentracji i skupienia na wykonywanych zadaniach. Łatwiej się później uczyć, ale również planować. Jednocześnie dochodzi do redukcji stresu, a nawet regulacji ciśnienia tętniczego. Co ważne, dotyczy to również dzieci z ADHD. Kilka dni wakacji poza domem daje zatem więcej niż kilka godzin spędzonych na terapii u psychologa. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ wyjazd wakacyjny umożliwia stymulację mózgu w sposób naturalny i w miejscach atrakcyjnych, jak las, góry czy nad morzem. Każda zmiana otoczenia poprawia tym samym zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne, a to jest bezpośrednio związane z podnoszeniem u dzieci poziomu IQ.

Rodzinny wypoczynek na szczęście i wzmacnianie więzi

Wakacje z dziećmi zorganizowane przez biuro podróży to na pewno mniejsza ilość obowiązków. Rodzice są tym samym mniej zestresowani, co przecież ma wyjątkowo pozytywny wpływ na potomstwo. Spokój dorosłych zawsze udziela się dzieciom, podobnie jak nerwowość. Zrelaksowani rodzice mają zarazem więcej czasu i cierpliwości dla swoich dzieci. Kiedy rytm dnia nie jest sterowany jedynie przez obowiązki, to od razu poprawia się atmosfera. Trudno się więc dziwić, że wyzwalają się hormony szczęścia. Cała rodzina może poczuć spełnienie i oczywiście pełne zadowolenie. W efekcie pogłębia się więź pomiędzy rodzicami a dziećmi. Spędzanie razem czasu i wspólne zabawy mogą wręcz stworzyć trwałe relacje rodzinne zbudowane na wzajemnym zrozumieniu i pełnej akceptacji. Dlatego warto zdecydować się przynajmniej na tygodniowy wyjazd wakacyjny całą rodziną, ponieważ skorzystają na tym wszyscy, a przede wszystkim dzieci.

Dodaj komentarz

Top