Jesteś tu
Strona domowa > Aktualności > Jak zorganizować dziecku czas? O zajęciach dodatkowych słów kilka…

Jak zorganizować dziecku czas? O zajęciach dodatkowych słów kilka…

Jak zorganizować dziecku czas? O zajęciach dodatkowych słów kilka...

Zajęcia sportowe, kursy języków obcych, szkoła muzyczna czy baletowa – to tylko niektóre zajęcia pozalekcyjne, na które najczęściej bywają zapisywane nasze dzieci. Czy warto posyłać dziecko na takie zajęcia? Czy ma to sens?

Niemal normą staję się w obecnych czasach organizowanie dzieciom czasu tak, by mogły jak najwięcej się nauczyć, dowiedzieć, poznać świat. Zajęcia dodatkowe już dla dzieci w wieku przedszkolnym to, zwłaszcza w dużych ośrodkach miejskich, nic nadzwyczajnego.

Poniedziałek – angielski i basen, wtorek – nauka gry na fortepianie, środa – tańce towarzyskie, czwartek – karate i japoński, piątek – nauka śpiewu, a w sobotę badminton lub piłka nożna. U wielu dzieciaków już w wieku przedszkolnym tak wygląda tygodniowy plan dnia. Dobra organizacja czasu to podstawa w takich sytuacjach. Nie zawsze zdarza się, że rodzice, szczególnie ci z dużych miast, zdążą w porę odebrać dziecko z zajęć lub je na nie zaprowadzić. W takich chwilach doskonałą pomocą jest ktoś z rodziny albo niania – opiekunka do dziecka w Warszawie to niezwykle cenna posada. Niania w Warszawie czy niania w Krakowie to osoba nie tylko organizująca dziecku czas na jego własnym terenie – domu czy podwórku, ale i wspomagająca rodziców w odbieraniu dzieci ze szkoły, zawożeniu ich na zajęcia dodatkowe czy przyprowadzaniu po nich do domu. Pozwala dorobić młodym studentkom lub osobom na emeryturze. Korzyści są obopólne – zapracowani i zabiegani rodzice nie będą musieli się martwić, że ich dziecko ze łzami oczach jako ostatnie wyjdzie z zajęć angielskiego czy basenu.

Zwolenników, jak i przeciwników takiej dokładnej organizacji czasu dzieci jest równie wiele. Ci pierwsi jako argumenty podają: wszechstronny rozwój, poznanie wielu dziedzin nauki, sportu czy kultury, co w przyszłości ma zaprocentować wiedzą dotyczącą wielu zagadnień, większym obyciem, rozwojem talentów, nauką pewnych konkretnych umiejętności czy samodyscypliną – wpajaną przecież od najmłodszych lat. I choć zdarza się, że przeciwnicy takiej formy spędzania dzieciństwa zarzucają brak prawdziwej wolności i radości związanej z zabawą na podwórku, zbyt wiele obowiązków, które spadają na głowę dziecka, to w większości przypadków rodzice potrafią odnaleźć złoty środek. Umiar. To słowo-klucz. Jeżeli nasze dziecko nie ma ochoty chodzić na konkretne zajęcia, nie powinno być do tego zmuszane. Wiele mniejszych dzieci po prostu nie jest w stanie fizycznie podołać zadaniu, jakim jest systematyczne, zdyscyplinowane bieganie z zajęć na zajęcia. Zajęcia dodatkowe powinny być dopasowane do talentów i możliwości dziecka, w żadnym przypadku nie powinny być odzwierciedleniem niespełnionych ambicji rodziców czy ich wyobrażeń o przyszłym losie ich dziecka. Niedopasowane zajęcia mogą być źródłem wielu frustracji, stresu, obciążeń. Jeżeli dziecko nie ma słuchu muzycznego, nie potraf śpiewać, to być może nie są mu potrzebne lekcje muzyki czy nawet cały program szkoły muzycznej, ale za to świetnie odnajdzie się na sportowym boisku albo przy sztaludze? Opieka nad dzieckiem to nie tylko pilnowanie go przez cały czas, ale także dbanie o jego komfort życia i odpowiedni rozwój. Warto o tym pamiętać.

CZYTAJ TAKŻE:   "Mała Akademia Chopinowska. LATO". Artystyczne weekendy w plenerze

Zajęcia dodatkowe mogą doskonale wspomóc dojrzewanie dziecka i jego rozwój. Zajęcia plastyczne doskonale pobudzą wyobraźnię i kreatywność, gra na instrumencie ćwiczy pamięć, uwrażliwia na muzykę, nauka języków obcych wpływa na koncentrację, pamięć, uczy szacunku dla obcych kultur, nie wspominając o zajęciach sportowych, które doskonale rozwijają ciało, niwelują wady postawy, uczą zdrowej rywalizacji.

Z psychologicznego punktu widzenia uczęszczanie na zajęcia dodatkowe to doskonały sposób na poprawny rozwój inteligencji emocjonalnej. Dziecko ucz się reagować w prawidłowy sposób na zastane sytuacje, uczy empatii, samodzielności – już godzina spędzona bez rodzica w początkowo obcym środowisku doskonale rozwija i dodaje pewności siebie.

Odpowiednio dopasowane zajęcia dodatkowe pomagają w osiąganiu sukcesów, sprawiają, że dzieci są pewniejsze siebie, ponadto rozwijają się w dziedzinach, które są im bliskie, a co za tym idzie, być może w przyszłości osiągną mistrzostwo w danej dziedzinie.

Warto pamiętać, że ważne jest także znalezienie czasu w napiętym grafiku dziecka na zwyczajne… nudzenie się. Niezwykle istotne dla jego osobistego rozwoju jest posiadanie czasu tylko dla siebie, bez ingerencji dorosłych czy innych osób. W takich właśnie chwilach najlepiej się odpoczywa, myśli i dokonuje wyborów.

Jeżeli szukasz kogoś, kto pomoże ci i będzie pamiętał o wszystkich zajęciach dodatkowych twojego dziecka, a ponadto spędzi czas z dzieckiem do momentu twojego powrotu, skorzystaj z wyszukiwarki niań i opiekunek www.niania.pl; portal ten oferuje usługi kompetentnych i wykwalifikowanych osób do zajmowania się dziećmi.


Artykuł zewnętrzny

Dodaj komentarz

Top